Charita

Charita: Nikdo nesmí na ulici zmrznout!

Publikováno
5. 12. 2017
Charita
Nastupující mrazivé počasí znamená pro lidi bez domova ohrožení života. Víc než jindy proto hledají útočiště v denních centrech a azylových domech. Charita s tím počítá a rozšiřuje své kapacity. Zavedla mimořádná opatření, jako jsou „teplé židle“ v Plzni či vyhřívané buňky v Otrokovicích. Kromě krátkodobého útulku a okamžité nabídky teplého jídla lidem na okraji Charita také nabízí pomoc s tím, jak se dostat z kolotoče dluhů a odrazit se ode dna.

Charita provozuje v České republice síť 23 azylových domů pro muže a ženy bez domova. V roce 2016 v nich poskytla zázemí 1 626 uživatelům.

Na příchod mrazů jsme připraveni, zní z azylových domů a nízkoprahových center, které Charita provozuje ve většině krajských měst i v některých menších městech.

Akutně rozšiřujeme kapacitu našich zařízení, aby mohli další zájemci přečkat noc v teple. Naše denní centrum pro lidi bez domova má otevřeno i přes noc, nízkoprahové denní centrum bude k dispozici také o víkendu,“ říká o zimních opatřeních Petr Prinz, vedoucí střediska Samaritán Charity Olomouc. Zájem je značný – lidí, kteří se dostávají do životního maléru, propadají se společenským sítem a končí na ulici, totiž podle Petra Prinze nápadně přibývá. Těch, kteří se přijdou do olomoucké Charity najíst a přespat bude letos odhadem o 15 až 20 procent více než loni.

Zvýšená poptávka vyžaduje i nestandardní řešení: V mnoha noclehárnách proto v zimě navyšují kapacitu o tzv. teplou židli, na které mohou přečkat mrazivou noc ti, na které se už nedostane postel. Od počátku prosince zavedli „teplou židli“ také v Domově sv. Františka v Plzni. „Nechceme odmítat žádného zájemce o nocleh kvůli tomu, že už nemáme místo,“ říká na vysvětlenou vedoucí domova Džemal Gërbani.

Ochranu před mrazem pro lidi bez domova, kteří by nemuseli venku přežít, představují dvě vyhřívané stavební buňky v sousedství hasičské zbrojnice v Otrokovicích. Již šestým rokem je provozuje místní Charita, bez ohledu na počasí vždy od prvního listopadu do konce března. „Průměrně v buňkách přespává 7 až 8 nocležníků, z toho 1 až 2 ženy. Kapacita je do dvaceti osob,“ vysvětluje Aleš Jaroš, vedoucí charitního azylového domu, jehož součástí je také noclehárna se čtyřmi lůžky. Na provoz buněk dohlížejí tři zaměstnanci vybraní z klientů azylového domu, jejichž mzdu hradí Úřad práce, režii provozu buněk platí město Otrokovice.

Služby, které poskytuje náš azylový dům pro lidi bez domova celoročně, nyní poskytujeme s přihlédnutím ke zvýšeným potřebám klientů,“ říká Stanislav Fiala, vedoucí azylového domu sv. Terezie v Praze-Karlíně. Nízkoprahové denní centrum v Pernerově ulici má nově od počátku prosince otevřeno denně od 8 do 18 hodin. „Lidé mohou přijít, najíst se, umýt, pobýt v teple a obrátit se na sociálního pracovníka,“ vysvětluje Fiala. „Během prosince budeme také společně s Armádou spásy otevírat zimní noclehárnu s kapacitou až 150 osob,“ doplňuje. Stane se tak ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy po naplnění stávajících kapacit.

Provoz denního centra prodlužují například také v azylovém domě v Hradci Králové, navíc tam díky jednomu dárci vaří pro klienty každé pondělí guláš. V objektu u hradeckého letiště otevírá Charita zimní noclehárnu pro muže s kapacitou 18 lůžek a současně navyšují počet lůžek v Domu Matky Terezy pro ženy. „Díky sbírkám jsme vytvořili dostatečnou zásobu obuvi, ošacení i potravin. Pro terén máme zásobu karimatek, přikrývek a dojednáváme spacáky,“ říká Dana Pechová, vedoucí Domu Matky Terezy, střediska sociálních služeb pro lidi bez domova v Hradci Králové. „V případě života ohrožujících mrazů jsme připraveni okamžitě reagovat dle nastalých potřeb,“ doplňuje paní Pechová.

Kromě zajištění základních potřeb pro lidi bez domova občas připravíme i něco svátečního. Jako předznamenání celosvětového dne dárcovství Giving Tuesday jsme na konci listopadu v rámci charitativní akce Srdce na talíři uvařili pod vedením šéfkuchaře Dalibora Navrátila pro klienty azylového domu sv. Terezie v Praze-Karlíně vánoční menu: kapra a bramborový salát.

Azylové domy provozované sítí místních Charit nalezneme ve větších městech, jako je Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Praha a Ústí nad Labem, ale také například v Berouně, Brandýse nad Labem, Břeclavi, Chebu, Oseku u Duchcova, Otrokovicích, Třebíči či jihočeském Záblatí.

K dispozici má Charita také 28 nízkoprahových denních center, 67 odborných poraden a také 81 šatníků. Ke službám sociální prevence patří také 40 charitních domů pro matky s dětmi v tísni.

Kromě přímé pomoci a poradenství se Charita angažuje rovněž ve snaze o odstraňování příčin sociálního propadu a vyloučení jednotlivců a celých rodin. Usiluje například o zpřístupnění institutu oddlužení všem, jejichž dluhová situace je jinak neřešitelná, aby jim byl umožněn návrat do běžného ekonomického systému. Charita rovněž podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení a sociálním podnikání, které by rozšířily možnosti lidí bez domova získat bydlení a práci.

Kontakt: Jan Oulík, tiskový mluvčí, e-mail: jan.oulik@charita.cz, tel. 603 895 984

Charita Česká republika

Vladislavova 12, 110 00 Praha 1

tel.: 296 243 341, email: tiskove@charita.cz

www.charita.cz | www.svet.charita.cz | facebook.com/CharitaCR

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás