Do ulic vyrážejí tisíce koledníků. Odstartovala Tříkrálová sbírka

Publikováno
3. 1. 2018

Hned první lednový den vyrazili do ulic koledníci Tříkrálové sbírky. Lidem popřejí šťastný nový rok, zazpívají koledu, věnují drobný dárek a poprosí o příspěvek do zapečetěné pokladničky s logem Charity Česká republika. V Plzni sbírku oficiálně zahájí emeritní biskup František Radkovský 3. ledna od 16 hodin v mázhauzu radnice.

Tříkrálové koledníky můžete potkat po celé republice mezi 1. a 14. lednem 2018. Kromě příspěvků do pokladniček je možné také zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 30 na číslo 87 777 nebo dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, vedený u České spořitelny, VS 777.

Výnos sbírky pomůže po celé České republice. Klíč k rozdělení vybraných peněz je následující: 65 % využije Charita přímo v dotyčné obci nebo jejím  okolí, 15 % výnosu poputuje na charitní projekty na diecézní úrovni a 5 % na celostátní projekty. Desetina výnosu pomůže v zahraničí a zbylých 5 % pokryje režii sbírky. „Prosíme, přispějte opět koledníkům do pokladniček, jen díky vám se můžeme věnovat těm, kteří se bez pomoci druhých neobejdou,“ vyzývá dárce k podpoře ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Každý projekt, na který se bude ze sbírky přispívat, prochází náročným výběrem. Z chystaných jmenujme přímou pomoc rodinám v těžké situaci a zajištění nové charitní terénní pečovatelské služby klientům na Moravskotřebovsku a Jevíčsku, rekonstrukci prádelny v Domově pokojného stáří sv. Hedviky Charity Jeseník či podporu Domova pro matky s dětmi v tísni v Aši. Plány na využití najdete na http://www.trikralovasbirka.cz/vyuziti-sbirky-2018/.

Slavnostní zahájení v plzeňské diecézi

V jednotlivých diecézích často zahajují sbírku biskupové, kteří žehnají koledníkům. Tříkrálová sbírka v plzeňské diecézi bude oficiálně zahájena za účasti emeritního biskupa Františka Radkovského či biskupa Tomáše Holuba na těchto místech: Sokolov (2. 1. v 17:00), Karlovy Vary (3. 1. v 9:00), Plzeň (3. 1. v 16:00), Klatovy (4. 1. v 15:00), Cheb (5. 1. v 17:00), Hostouň (6. 1. v 11:00), Domažlice (6. 1. v 13:00).

V Plzni koledníky nejdříve přijmou představitelé města v mázhausu radnice a následně jim požehná otec biskup Holub v katedrále ve středu dne 3. ledna 2018 v 16 hodin. Slavnostní atmosféru doplní schola od kostela Panny Marie Nanebevzaté. Pokud to počasí dovolí, tak i letos plzeňské krále a královny povezou přes náměstí „pivovarští koně“ do katedrály, kde začne cca v 16.40 hodin dramatické ztvárnění Tříkrálového příběhu v podání osvědčeného souboru ze Starého Plzence.

Doprovodné koncerty ve prospěch TS 2018 budou uskutečněny v těchto termínech:

  • 6. 1. 2018 v 16.30 u Panny Marie Růžencové koncertní provedení Rybovy mše vánoční
  • 7. 1. 2018 v 15 hod. kostel sv. Jana Nepomuckého schola od REDE a hosté
  • 8. 1. 2018 v 17.30 kostel sv. Martina a Prokopa koncert žáků ZUŠ B. Smetany

Nenechte si ujít ani putování králů k JEŽÍŠKOVI a Tříkrálovou tramvaj 2018

Podrobnosti a další aktivity v rámci Tříkrálové sbírky se budete dozvídat průběžně z ohlášek, tisku i plakátů a můžete je sledovat i na Facebooku

Tříkrálový koncert v Brně

Hlavním doprovodnou akcí sbírky je Tříkrálový koncert, který se koná v neděli 7. ledna 2018 od 18 hodinv Městském divadle Brno. V přímém přenosu jej uvede Česká televize na programu ČT 1. Koncert moderují Martina Kociánová a Jan Čenský. Vystoupí na něm Hana Zagorová & Boom Band, Mirka Miškechová, Kryštof, Jelen a Kantiléna – sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno.

„Během koncertu prostřednictvím krátkých reportáží ukážeme, kde tříkrálové peníze pomáhají. Bude to například při osobní asistenci, kterou poskytuje Farní charita Dvůr Králové nad Labem, a v domácí péči Oblastní charity Uherské Hradiště,“ říká hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová. Pomoc v zahraničí představí během rozhovoru Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika.

Tříkrálové koledování je lidový zvyk a Charita Česká republika se této tradice na přelomu tisíciletí chopila ve prospěch potřebných. Pravidla zůstávají i v roce 2018 stejná. V průběhu Tříkrálové sbírky 2017 se díky štědrým dárcům sešla nejvyšší částka v dosavadní historii – celkem 104 425 895 Kč, většinu z nich vybrali dobrovolníci do 22 043 evidovaných pokladniček.

V roce 2017 se vydalo koledovat více než šedesát tisíc dobrovolníků a od dárců získali na pomoc lidem v nouzi přes sto milionů korun. V roce 2018 se sbírka koná již poosmnácté. Její výtěžek je tradičně určen na pomoc seniorům, lidem bez domova, matkám s dětmi v tísni nebo rodinám v tíživé situaci.

Více na: www.dchp.cz

Foto: Martina Řehořová/Člověk a víra

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás