Co se Oto z Plzně chystá říct papeži na presynodě o mládeži?

Publikováno
8. 3. 2018

Přes 300 mladých lidí z celého světa se v březnu (19.–24.3. 2018) sejde na presynodním setkání ve Vatikánu, které má být přípravou na generální shromáždění biskupské synody věnované mladým, víře a rozlišování povolání. Zástupcem mladých řeholníků za celou Evropu byl vybrán oblát Oto Medvec z Plzně. Pojďme se s ním blíže seznámit.

Otovi je 26 let a pochází z Holýšova. Léta žil také v Plzni, studoval historii na univerzitě a postupně začal navštěvovat společenství mládeže v Plasích, kde se seznámil s charismatem misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné. V současnosti prochází jako oblátský scholastik řeholní a teologickou formací v italském Vermicinu.

Jak se mu podařilo dostat do tak úzkého výběru presynodního shromáždění?

Oto: Účastnil jsem se pár setkání mladých řeholníků a řeholnic v Římě a pak i v Loppianu, na kterých jsem poznal otce Donata, což je sekretář kardinála, který má na starosti všechny zasvěcené v církvi. Tenhle Donato, sám řeholník, si mě nějak zapamatoval a na začátku roku mi poslal mail, jestli bych do toho šel.

Jak se na toto setkání připravuje?

Oto: Nemělo by jít o nějakou konferenci, ale o setkání s lidmi z celého světa, o naslouchání, o sdílení zkušeností, nadějí a strachů. Na to se moc těším, zároveň je to i stres ze zodpovědnosti. Ale zvlášť připravovat se nechystám, možná si jen párkrát přečtu přípravný dokument.

Jaká jsou Otova očekávání? Pojede na setkání s konkrétními podněty a nápady?

Oto: Zatím spíš čekám, co přijde. Vlastně je to pro mě docela neobvyklé, církev chce slyšet, co si my mladí myslíme, jak žijeme, chce slyšet o našich pochybách a chce slyšet naší kritiku. Připadá mi, že tohle je něco nového, revolučního. Jde o to, vytvořit prostor k rozhovoru a naslouchání pro všechny, kteří mají zájem. Nejde o setkání vzorných katolíků. I já do toho jdu se vším, co jsem: Holýšovák se slovenskými kořeny, člověk z rozvedené rodiny, s vášní pro ikonografii, Indie folk a plzeňskou 12°. Zároveň jsem členem televizní generace, která se prý nedokáže v životě pro nic rozhodnout, a členem krásné a šílené oblátské rodiny, která chce být blízko lidem, zvlášť chudým. Uvidíme, co s tím Hospodin udělá. Každopádně očekávám, že to bude hustý! :)

A jak je spokojen s volbou českého delegáta samotné říjnové synody, kterým bude biskup Tomáše Holub?

Oto: Od začátku jsem doufal, že ČBK pošle biskupa Tomáše. Zažil jsem ho na letním táboře pro mládež JUMP a na dobrovolnické brigádě Workship, navíc je to biskup mé milované plzeňské diecéze, takže mám fakt radost.

Kdyby se Otovi na presynodě naskytla příležitost mluvit s papežem Františkem tváří v tvář, co by mu řekl?

Oto: DÍKY!!!

Více o Otovi se dozvíte v následujícím videu:

https://www.youtube.com/watch?v=vwN_rA6KjVA

Chceš se do příprav na synodu také zapojit? Máš nápady? Přijď na diskusní seminář O NÁS S NÁMI nebo své podněty zasílej na mail synoda.mladez.plzen@gmail.com.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás