Den modlitby a postu za misionáře mučedníky

Publikováno
21. 3. 2018

Letos se opět připomíná po celém světě 24. březen jako Den modlitby a postu za misionáře mučedníky - výročí násilné smrti arcibiskupa Oscara Arnulfa Romera ze Salvadoru. Křížová cesta za misionáře mučedníky se bude konat 23. března 2018 v 15.00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni.

Na samém počátku prvních křesťanských komunit byli mučedníci považováni za znamení Boží lásky, a proto byli oslavováni a připomínáni při každé příležitosti, kdy se komunita shromažďovala. Dnes ale zpráva o zabití křesťana, jen kvůli tomu, že je křesťan, nikoho nezajímá. Je tedy naším úkolem, abychom uchovali památku na tyto naše svědky – mučedníky, abychom „křičeli“ jejich jména, a svět tak věděl, že se ještě i dnes najde někdo, kdo umírá pro evangelium.

Agentura Fides vydala opět na konci roku 2017 seznam pastoračních pracovníků, kteří byli zabiti v roce 2017. Bylo jich 23 - v Americe 11 (8 kněží, 1 řeholník, 2 laici ),  v Africe 10 (4 kněží, 1 řeholnice, 5 laiků), v Asii 2 (1 kněz, 1 laik). Během let (2000 – 2016) bylo zabito ve světě 424 pastoračních pracovníků včetně 5 biskupů.

Prosím, vzpomeňte na ty, kteří obětovali za svoji víru život.

Martyrologie za rok 2017

Podle výroční zprávy, připravované agenturou Fides při Kongregaci pro evangelizaci národů, bylo v roce 2017 po celém světě zavražděno celkem 23 katolických pastoračních pracovníků: 13 kněží, 1 řeholník, 1 řeholnice a 8 laiků. Již osmý rok po sobě je nejpostiženějším místem s extrémně vysokým počtem zabitých pracovníků pastorační péče Amerika, kde bylo zabito 11 pastoračních pracovníků (8 kněží, 1 řeholník, 2 laici). V Africe bylo zabito 10 pastoračních pracovníků (4 kněží, 1 řeholnice, 5 laiků). V Asii byli zabiti 2 pastorační pracovníci (1 kněz a 1 laik).

Podle informací agentury Fides bylo v letech 2000 – 2016 po celém světě usmrceno 424 pracovníků pastorační péče, včetně pěti biskupů.

Většina pastoračních pracovníků byla zavražděna při pokusu o krádež, v některých případech došlo k násilnému přepadení. Svědčí to o morálním úpadku a ekonomické a kulturní bídě, která vyvolává násilí a lhostejnost k lidskému životu.

 „Násilí vůči duchovním se v posledních letech zvýšilo a nevidíme žádné konkrétní kroky, jak ho zastavit“,říká otec Omar Sotelo, ředitel mexického multimediálního střediska, které každoročně předkládá zprávu o násilí a vraždách kněží a duchovních v zemích Latinské Ameriky. „Dobře víme, že obyvatelstvo je neustále vystavováno zločinu, ale v největším nebezpečí se nyní ocitlo duchovenstvo; v posledních devíti letech je Mexiko zemí s největším počtem zabitých kněží“.

Během liturgie slova na památku „nových mučedníků“ 20. a 21. století 22. dubna 2017 v bazilice sv. Bartoloměje na ostrově Tiberia v Římě papež František řekl: Památka těchto hrdinských, starých i nedávných svědectví, v nás upevňuje vědomí toho, že Církev je církví mučedníků. A mučedníci jsou ti, kteří… měli tu milost vyznávat Ježíše do konce, až do smrti. Trpěli, položili své životy a my teď dostáváme Boží požehnání za jejich svědectví“. Papež znovu zopakoval, že příčinu jakéhokoli pronásledování je nutné hledat v nenávisti, „v nenávisti vládců tohoto světa vůči těm, kteří byli spaseni a vykoupeni skrze smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a zdůraznil, že živoucí odkaz mučedníků nám dnes dává pokoj a jednotu. Učí nás, že silou lásky a mírumilovnosti je možné bojovat vůči aroganci, nenávisti a válce – a že pokoje lze dosáhnout trpělivostí“.

PŘEHLED KONTINENTŮ

AMERIKA

Mexiku byl zavražděn P. Joaquin Hernandez Sifuentes, který zmizel 3. ledna a byl nalezen o několik dnů později; P. Felipe Carrillo Altamirano, zavražděn 26. března, se stal obětí loupežného přepadení; P. Luis Lopez Villa byl zavražděn 5. července zločinci, kteří se vloupali do jeho fary; 3. srpna zemřel v nemocnici P. José Miguel Machorro. Byl probodnut 15. května během slavení mše svaté.

Bolívii byla 24. ledna při pokusu o krádež zavražděna polská dobrovolnice Salvatoriánských misionářských dobrovolníků Helena Agnieszka Kmiec.

Ve Venezuele byl za úsvitu 10. dubna nalezen mrtev františkánský řeholník Diego Bedoya. Zavraždili ho při loupežném přepadení.

Kolumbii večer 27. července byl na své faře zabit P. Diomer Eliver Chavarría Pérez; 3. října byl při pokusu o krádež zabit P. Abelardo Antonio Muňoz Sánchez.

Brazílii byl na faře ráno 24. srpna nalezen mrtev P. Pedro Gomes Bezerra.

Argentině byl 23. srpna zavražděn laik Ricardo Luna, strážce fary.

Na Haiti byl 21. prosince při vloupání zabit P. Joseph Simoly.

AFRIKA

Jižním Súdánu byl 22. ledna s dalšími pěti lidmi v kapli zavražděn katechista Kajo-Keji zvaný Lino.

Na Madagaskaru v neděli 23. dubna jednu hodinu po půlnoci zavraždili zloději v konventu Ambendrana Antsohihy P. Luciena Njivu.

Burundi 11. května zemřel v důsledku stresu P. Adolphe Ntahondereye dva týdny poté, co ho propustili jeho únosci.

Nigérii byl 1. září ve státě Imo unesen a zavražděn P. Cyracius Onunkwo; George Omondi byl 18. března zabit při ochraně kostela, když se pokoušel zadržet zloděje, kteří si za svůj cíl vybrali jeho kostel.; Joseph, John a Patrick byli zavražděni v Pulce při útoku Boko Haram.

Keni byl v neděli večer 22. října nalezen v bezvědomí P. Evans Juma Oduor. Byl převezen do nemocnice, ve které zemřel.

ASIE

Na Filipínách 4. prosince zavraždili čtyři muži P. Marcelita Paeze během jízdy autem.; 20. srpna byl zavražděn laický katechista Domingo Edo, když se chystal slavit bohoslužbu slova.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás