Střelba v charitním Azylovém domě Domažlice

Publikováno
10. 4. 2018

Dne 10. dubna 2018 došlo v azylovém domě v Domažlicích k tragické události. Jeho klientovi, který zde žil zhruba rok a byl stabilizovaný i vzhledem ke své psychiatrické diagnóze, se akutně zhoršil zdravotní stav a bezprostředně před převozem do nemocnice postřelil dva policisty, nakonec i sebe. Na místě zasahovali záchranáři i pořádková jednotka. Muž nakonec podlehl zranění a zemřel. Ředitel Diecézní charity Plzeň ing. Jiří Lodr děkuje za profesionální přístup všem účastníkům incidentu a pohotový přístup zaměstnanců azylového domu.

Situaci, která se odehrála v našem azylovém domě v Domažlicích, je velkou bolestí. Klient byl více než rok v naší službě zcela kompenzován a spolupracoval na podpoře svojí životní situace. Doufali jsme v jiný průběh. Vyjadřuji ale velkou podporu svému týmu, který zachoval duchapřítomnost a pomáhal řešit vyvolanou situaci a poskytl odbornou pomoc při záchraně života postřelenému klientovi.

Klient (1983) byl v azylovém domě ubytován od 3. října 2016, protože se ocitl v akutním stavu bez bydlení. Byl léčen na psychiatrii pro schizofrenii. Poslední hospitalizace proběhla loni v květnu a červnu 2017. Poslední měsíc odmítal užívat léky a navštěvovat svou lékařku.

Těsně před incidentem byla přivolána psycholožka, která doporučila zavolat sanitku (RZP), i kvůli klientovu předchozímu domáhání se odejít v ranních hodinách z prostor uzamčeného domu a útěkem před prvním přivoláním RZP.

Samotnou událost popisuje vedoucí AD Domažlice Jiří Svoboda:

Po druhém přivolání sanitky dnes v 9.30 hod. přijel záchranář a řidič, kteří se mnou šli za klientem na pokoj. Snažili jsme se ho přimět k tomu, aby šel dobrovolně na vyšetření k sanitce. Po nějaké době se nechal přesvědčit a skutečně šel. V sanitce se ale následně zablokoval, vystoupil ven a snažil se vrátit do domu. K tomu přijela hlídka Policie ČR, dva mladí policisté, před kterými klient utekl do svého pokoje. Policisté se snažili dostat dovnitř, v jednu chvíli se ale muži podařilo zmocnit se zbraně a několikrát vystřelit. Postřelil oba policisty, o které se okamžitě postaral přítomný záchranář. Po několika vteřinách se pak z pokoje ozval další výstřel. Když jsem opatrně nahlédl dovnitř, uviděl jsem, že se klient střelil do hlavy. Po konzultaci se záchrannou službou jsem zahájil resuscitaci a s pomocí kolegyně jsme v ní pokračovali až do příjezdu Policie ČR, která resuscitaci převzala.

Muž na následky svých poranění nakonec zemřel.

Azylový dům Domažlice provozuje Diecézní charita Plzeň pro ty, kteří ztratili svůj domov. Poskytuje ubytování, pomoc při zajištění stravy či uplatňování práv. Jeho hlavním cílem je obnovení schopností klientů zvládat nároky běžného života společensky přijatelnými způsoby. Více na www.charita.cz/o-charite/adresar/?s=azylovy-dum-domazlice#directory-detail.

Kontakt: Mgr. Miroslav Anton, tel.: 731 433 017

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás