Univerzita třetího věku ZČU v Plzni zve na přednášky

Publikováno
9. 8. 2019
Univerzita 3. věku na ZČU v Plzni nabízí předmět „Úvod do křesťanského myšlení“. Předmět navazuje na loňské přednášky, ale je možné přihlásit se jako nový student. Přednášet bude P. ThLic. Pavel Frývaldský, ThD v budově ZČU (Jungmannova 1, Plzeň) ve středy 14.00–15.30.

Cílem předmětu je uvést studenty do základních témat a pojmů křesťanského myšlení v historickém kontextu a zároveň s důrazem na současné otázky. Novou výzvu pro křesťanskou sebereflexi představuje na jedné straně sílící sekularizace v evropských zemích, na druhé straně rostoucí vliv náboženství ve světě nejen v individuální, ale též v společenské sféře. Předmět se pokouší objasnit vlastní sebepojetí křesťanské víry a ukázat její neopominutelné místo v dnešním světě. 

První semestr akademického roku 2019/2020 bude zaměřený na historický vývoj křesťanství. Tento vývoj je prezentován v typologiích života církve v antice, ve středověku, v novověku a v postmoderně. Cílem přednášek je představit kulturní proměny křesťanství nejen z historického pohledu, ale především ve vývoji myšlení. Zvláštní pozornost bude věnována české religiozitě a změnám církevního paradigmatu po II. vatikánském koncilu  (1962–1965). 

Přednášky druhého semestru jsou věnovány aktuální problematice vztahu křesťanství k ostatním náboženstvím a kulturám. Nejedná se však o religionistický přehled, ale spíše o křesťanský pohled na ostatní náboženství a kultury. Jsou zde představeny rozdíly i společná témata, různé možnosti a podoby mezináboženského dialogu. Cílem přednášek je pokusit se o orientaci v náboženské situaci dnešní doby poznamenané dvěma extrémy: na jedné straně ideologickým fundamentalismem a na druhé straně relativistickým multikulturním pluralismem.

Přednášky budou otevřené pro diskuzi i pro osobní tvůrčí práci studenta. Přednášejícím je kněz plzeňské diecéze P. ThLic. Pavel Frývaldský, ThD.

Přednášky budou probíhat v budově ZČU Jungmannova 1 v Plzni v posluchárně JJ 126. Vždy ve středu v čase 14.00–15.30 hod. První přednáška 23. října 2019.

Informace o zápisu: 
Noví posluchači si údaje o sobě vyplní v nové přihlášce ZDE.

Zápisy spojené s platbami kurzovného budou probíhat v Jungmannově 1 v Plzni, a to ve dnech:

29. srpna
(ve čtvrtek) od 10:00 do 14:00 hod. POUZE pro úplně nové posluchače (s provedenou rezervací i bez).
30. srpna (v pátek) od 10:00 do 14:00 hod. POUZE posluchači bez PC a provedené online rezervace.

Stávající posluchači s provedenou rezervací nových oborů mají zápis 5. září (ve čtvrtek) 2019 od 9:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 16:00 hod. a 6. září od 9:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 15:00 hod.

Další informace ZDE

 

 

 

 

 

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás