Plzeňští diecézané Jaroslav Cuhra a Josef Kaše byli oceněni za odvážný občanský postoj

Publikováno
19. 11. 2018
Čestné plakety hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje předal hejtman Josef Bernard v předvečer oslav 17. listopadu šesti osobnostem.

Ocenění z rukou hejtmana převzali v Měšťanské besedě  Jaroslav Cuhra, Petr Hrach, Josef Kaše, Jan Rampich a František Wiendl. Jsou mezi nimi signatáři Charty 77, odbojáři a aktivisté bojující proti totalitnímu režimu. Ocenění in memoriam převzal i bratr Patrika Štěpánka, který 5. srpna 2018 podlehl zraněním po útoku sebevražedného atentátníka v Afghanistánu.

"Je mi ctí předat Čestnou plaketu hejtmana Plzeňského kraje za osobní statečnost lidem, kteří mají vazbu na náš kraj a svými postoji přispěli k obnově demokracie a svobodě v naší zemi. Jejich zásluhy a osobní statečnost, se kterou vystupovali v době, která nepřála odlišným názorům, v době, v níž za názory a postoje byli lidé trestáni, si je třeba neustále připomínat. Nenapadlo mě, že to, co jsme řešili v roce 1989, můžeme zase brzy řešit,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

Mezi oceněnými byli také dva farníci z plzeňské diecéze: 
Jaroslav Cuhra
Po uvěznění otce nemohl Jaroslav Cuhra studovat, proto se vyučil zedníkem. Později dálkově dokončil ČVUT a pracoval v Plzni jako projektant. Stal se disidentem a signatářem Charty 77. Opakovaně byl vyslýchán StB. Po sametové revoluci byl poslancem za KDU-ČSL a po vzniku České republiky pracoval na Ministerstvu obrany jako personální šéf. Dodnes je předsedou Konfederace politických vězňů v Plzni.

Josef Kaše
Josef Kaše pocházel z věřící rodiny, nedostal se proto  na studia a měl se jít učit horníkem do Ostravy. Na přímluvu se nakonec dostal do plzeňské Škodovky na obor elektromontér.
V roce 1969 se zúčastnil dvou mezinárodních táborů mládeže v Rakousku a Norsku, které ho inspirovaly k myšlence organizace podobných akcí i u nás. V době totality se věnoval řadě aktivit, organizoval pro děti a mládež putovní tábory do slovenských hor a obětavě pomáhal druhým.

Blahopřejeme všem oceněným!

(zdroj: www.plzensky-kraj.cz)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás