Kostel sv. Jana Křtitele ve Skalné – místo bez hranic

Publikováno
10. 1. 2019
Ve Skalné na Chebsku probíhá od února 2017 projekt prohlubující spolupráci s Bavorskem, v rámci tohoto projektu byl mimo jiné obnoven barokní kostel sv. Jana Křtitele. Aktivity pokračují i v roce 2019 zajímavými kulturními programy.

V chebském vikariátu odstartoval v únoru 2017 velký, do září 2019 plánovaný projekt, vyplývající ze společné historie a území obývaného dvěma národy: Římskokatolická farnost Skalná, Patronia Bavariae Neusorg, Město Skalná a obec Neusorg usilují o prohloubení spolupráce, o rozvíjení společných aktivit a příležitostí k vzájemnému setkávání obyvatel obou příhraničních obcí. 

Hlavním cílem je "rušení hranic" (skutečných i domnělých), boření předsudků, spojovaní lidí při různých komunitních akcích. Ať už jsou to koncerty, letní slavnosti, poutě, setkávání a spolupráce dětí při vystoupeních, výtvarných výstavách a soutěžích, nebo vzájemné návštěvy občanů všech věkových skupin. "Také bychom chtěli otevřít kostel, aby se stal místem bez hranic, bez diskriminace a nenávisti," řekl krátce po zahájení projektu administrátor farnosti P. Piotr Libner. Součástí projektu se proto stala také obnova kostela ve Skalné.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele ve Skalné byl dle existujících písemných zmínek vybudován mezi lety 1705–1709 stavitelem Brambachem z Teplé, jeho interiér je mistrovským architektonickým dílem, které nemá v okolí konkurenci. Roku 1810 byl kostel s velkou částí obce pohlcen plameny, podle kostelní kroniky trvala jeho obnova až do 16. května 1813. Obyvatelé města dlouho volali po dostavění kostelní věže; její základní kámen byl položen v červenci 1895, ale po mnoha peripetiích byla realizace věže dokončena až v roce 1901.

Při rekonstrukci kostela v roce 2018 byla tato věž po více než sto letech otevřena a vydala své tajemství: listinu o dosavadní rekonstukci kostela ve Skalné končící právě rokem 1901. Nyní mohl kostel sv. Jana Křtitele dostat i díky právě probíhajícímu projektu zase nový kabát.

"Vytvořit místo setkávání, to je ten hlavní cíl," zdůraznil administrátor farnosti P. Piotr Libner. "Obnova kostela sv. Jana Křtitele ve Skalné, která už byla dokončena, vůbec neznamená konec našich snah a společných akcí."

V rámci opravy kostela došlo k opravě krovů a výměně střešní krytiny, odvhlčení zdiva a opravě fasády, instalaci kamerového systému na věž kostela a elektronického zabezpečovacího systému.

Rekonstrukční práce byly ukončeny už na podzim 2018, když při slavnostní bohoslužbě 25. listopadu požehnal opravený kostel sv. Jana Křtitele generální vikář plzeňského biskupství Krzysztof Dędek. Po slavnostní bohoslužbě program pokračoval v sále společnosti LB Minerals a.s. Během odpoledne byl pro všechny návštěvníky připraven raut, oslavu zpříjemnila například zpěvačka Hana Bělohoubková z Plesné, vystoupili i žáci ze ZUŠ Luby.

Proběhlo také vyhlášení vítězů fotografické soutěže „Rekonstrukce kostela sv. Jana Křtitele ve Skalné." Hlavní cenu (mobilní telefon) získala fotografie Petra Lörincze (jde o titulní fotografii tohoto článku). Krev v žilách rozproudila děvčata z „Trnky-Brnky“ a k tanci a poslechu až do večera hrála skupina Audioband.

Jak už bylo řečeno, po ukončení rekonstrukce kostela aktivity ve Skalné neutichají ani v roce 2019, ale pokračují tzv. měkkými projekty.

Na duben a květen jsou naplánovány koncerty v podání Chursächsische Pilharmonie Bad Elster, smyčcové kvinteto jste mohli ve Skalné slyšet už v loňském roce, letos jsou koncerty plánovány na 27. duben a 25. květen vždy od 17 hodin.

Poutní mše s účastí biskupa Tomáše Holuba se bude konat 22. června.Zdroje:
Webové stránky farnosti 
(tiskové zprávy k projektu "Kostel sv. Jana Křtitele - místo bez hranic" v češtině i němčině zde)

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás