Zemřel P. Jaroslav Karl, vězeň komunistického režimu

Publikováno
26. 3. 2019
19. března zemřel po krátké nemoci P. Jaroslav Karl z Klatov, tajně vysvěcený katolický kněz, který byl dlouhé roky vězněn komunistickým režimem. Dnes, 26. března, byla za zesnulého sloužena zádušní mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Klatovech, na které fotil Jiří Strašek.

Jaroslav Karl se narodil 18. června 1929 v Plzni, ve třech letech se s rodiči a sestrou přestěhoval do Klatov, kde později vystudoval reálné gymnázium. Ještě v průběhu války se zapojil do odbojové skupiny Černý lev a po maturitě v roce 1948 začal studovat teologii v Českých Budějovicích. Už o dva toky později byl ale seminář uzavřen a Jaroslavu Karlovi následně nebylo umožněno ani studium medicíny (místo něho absolvoval kurz fyzikální terapie a rehabilitace).

Jaroslav Karl poté sloužil u Pomocných technických praporů v Libavé a ve Šternberku u Olomouce, kde byl přímo v kasárnách 29. září 1952 zatčen Státní bezpečností a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 17 letům vězení za velezradu a vyzvědačství. Z věznice v Leopoldově byl propuštěn v květnu 1960 při amnestii, ale o rok později byl znovu zatčen za rozvracení republiky. Ve věznici ve Valdicích byl pak v roce 1962 tajně vysvěcen na kněze biskupem Korcem.

Takto okamžik svého svěcení popisuje P. Karl:
„S biskupem Korcem jsme se domluvili, že v neděli nepůjde na oběd, já také ne. A až budou volat na oběd, já vyběhnu nahoru na schodiště a na kraji schodiště, abychom viděli na schodiště i na chodbu, mne vysvětí. Tam na mne vložil ruce, byl jsem vysvěcený a utíkal jsem dolů, zašel do cely a ani ne za minutu se zabouchly dveře.“
 

Po propuštění z vězení pracoval P. Karl v různých povoláních, zvláště jako ošetřovatel v psychiatrických léčebných, nejdéle v Praze-Bohnicích. Stále byl pod drobnohledem StB, ale ani to mu nezabránilo, aby se angažoval ve skryté církvi – mimo jiné doprovázel tajné bohoslovce ke svěcení, jezdil s nimi i k berlínskému biskupovi Joachimu Meisnerovi.

Kněžské povolání mohl legálně vykonávat až po pádu komunismu, od roku 1990 působil jako děkan v Bechyni. Byl také aktivním členem Konfederace politických vězňů v Klatovech, v Klatovech také strávil poslední léta svého života.

(zdroj: Paměť národa)

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás