Na začátku května proběhla 30. pouť domažlického a klatovského vikariátu k Panně Marii Loučimské

Publikováno
3. 5. 2019
Na pouti v Neukirchenu fotil 1. května Jiří Strašek.

30. Jubilejní pouť k loučimské Madoně do Neukirchen b. hl. Blut v Bavorsku se konala letos 1. května. Slavnostní mši svatou spolu s kněžími z domažlického a klatovského vikariátu celebroval pro tři sta poutníků plzeňský biskup Tomáš Holub.

Slavnostní akce začala shromážděním všech věřících před radnicí v Neukirchenu. Poté, co se biskup Tomáš Holub podepsal do pamětní Zlaté knihy, přivítal všechny poutníky a kněze novokostelecký starosta Markus Müller. Vzpomněl také na Mgre. Vladislava Sysla, který 9. května 1990 poutě obnovil, a zároveň den před letošní poutí oslavil 97. narozeniny. V proslovu řekl: "Pouť a česká mše v našem kostele je neodmyslitelnou součástí celoroční přeshraniční spolupráce a je jednou z hlavních akcí v našem městě." Zároveň pozval všechny na 9. listopadu do Loučimi, kde si němečtí poutníci připomenou šestisté výročí přenesení sochy Madony do Neukirchen b.hl.Blut.

Pouť začala průvodem. V čele procesí nesli ministranti kříž, za ně se zařadili věřící v chodských krojích, ostatní věřící a kněží, zpěv mariánské písně doprovázela dechová hudba. Za slavnostního zvuku varhan vstoupili všichni do kostela. Mši svatou slavil spolu s panem biskupem také novokostelecký farář Georg Englmeier.

Po mši svaté zazpívali všichni společně Loretánské litanie a přesunuli se ke kapli sv. Jana Nepomuckého, která stojí na prostranství před kostelem, kde společně zazpívali a pomodlili se ke svému národnímu patronovi.

Po skončení této mariánské slavnosti bylo připraveno v blízkosti kláštera pro všechny vynikající občerstvení. O přípravu se postaraly ženy z místního katolického svazu.
Poutí se zúčastnilo i mnoho pamětníků první pouti po otevření hranic, kteří vzpomínali na první vzájemná česko-bavorská setkání a přátelství, která trvají dodnes.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás