P. František Salášek končí ve farnosti Poběžovice

Publikováno
31. 5. 2019
Vyjádření biskupa Tomáše k situaci v poběžovické farnosti přinášíme v plném znění.

Milé sestry, milí bratři,

rád bych vás otevřeně informoval o situaci P. Františka Saláška, podobně jako jsem na tomto místě v minulosti sděloval komplikované skutečnosti spojené s mým postupem v případech P. Vodičky i P. Živného.

P. František Salášek se díky velkému úsilí mého předchůdce biskupa Františka navrátil v roce 2016 zpět na vlastní žádost do kněžské služby. Jak on sám veřejně informoval při svém opětovném nástupu před třemi lety do farnosti Holýšov, opustil tehdy kněžství proto, že se ve svém původním působišti v Nitře stal otcem dítěte. 

Doufal jsem, že pro něho bude jeho náročná zkušenost čekání na to, aby mohl znovu sloužit jako kněz, dostatečně silnou motivací a ve svých dalších vztazích bude postupovat zodpovědně a obezřetně.

Nicméně již po relativně krátké době se začaly objevovat zprávy o tom, že P. Salášek navázal opět neodpovídající vztah. Bohužel nebyl o této záležitosti schopen se mnou hovořit, i když jsem se o to několikrát pokoušel, a ujišťoval mne, že je již vše v pořádku. 

Za těchto okolností jsem také vyslyšel jeho žádost, aby mohl odejít na jiné místo, na faru v Poběžovicích. Protože však nebylo jisté, jak dlouho v této farnosti zůstane, hned na začátku pobytu jsme se společně dohodli, že eventuální rekonstrukce jeho bydlení, ať už v Poběžovicích, nebo v Bělé nad Radbuzou, bude řešena až po roce, až se celá situace stabilizuje. 

Nicméně i v následném období jsem byl znovu konfrontován s tím, že zmíněný vztah P. Saláška není zcela vyřešen. Pak už jsem byl pouze pasivním svědkem rostoucího počtu informací o tom, že P. Salášek směřuje k odchodu z kněžské služby. To mi nakonec zcela stroze, bez jakéhokoliv zdůvodnění, sdělil SMS zprávou v polovině května.

Na následném setkání dne 16. května, kterým jsem podmínil svůj souhlas s jeho žádostí o okamžité ukončení jeho kněžské služby, jsem souhlasil s jeho odchodem ze služebního poměru k 31. května 2019 a ke stejnému datu jsem ho také suspendoval.

V této chvíli hledám způsob, jak nejlépe dlouhodobě řešit pastorační situaci v Poběžovicích a okolí. 28. května jsem se kvůli tomu také sešel se starosty Poběžovic, Bělé nad Radbuzou, Hory sv. Václava a Mutěnína. Celou věc jsem také komunikoval na vikariátní konferenci s kněžími v ten samý den.

Jako smysluplné a dlouhodobě udržitelné vidím, aby tato farnost byla spravována excurendo panem vikářem Giergou z Domažlic i za pomoci nové posily P. Soukupa, který se do oblasti Domažlicka po svém dlouholetém působení u sv. Bartoloměje v Plzni vrací jako výpomocný duchovní.

Prosím Vás všechny o modlitby za P. Saláška a jeho další život, také za všechny věřící, kteří byli tímto jeho rozhodnutím zraněni, a také za moudrost pro nás pro všechny, kteří se budeme snažit najít ten nejlepší způsob, jak v této oblasti pastoračně působit.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás