Mše svatá k 650. výročí kostela sv. Martina v Racově

Publikováno
3. 6. 2019
Mši svatou se žehnáním zvonu z roku 1589 v Racově celebroval 1. června biskup Tomáš. Fotila Soňa Pikrtová.

Starý zvon v novém kabátě opět zní Racovem

V sobotu 1. června krátce po 14. hodině zazněl v racovském kostele sv. Martina opět historický zvon, který byl sejmut ze zvonice kostela v dubnu tohoto roku za účelem generální opravy zvonového příslušenství.

Zvon poslední desetiletí sloužící zejména jako "umíráček" byl velmi dlouho bez řádné údržby a jeho stav se postupně stal havarijním. Na základě prohlídky odbornou zvonařskou firmou pana Michala Votruby byl ve spolupráci s orgány památkové péče, P. Miroslavem Martišem (ŘKF Bor u Tachova) a Spolkem sv. Martina Racov, z.s. zpracován restaurátorský záměr na obnovu zvonu.

Shodou okolností se tak podařilo spojit hned dvě události spojené s místním kostelem, kdy proběhly oslavy 650 let kostela a v rámci slavnostní mše proběhlo i žehnání historického zvonu, který letos slaví také kulaté výročí, a to 430 let od svého ulití.
Celebrování mše a žehnání zvonu se ujal plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, který byl tak po více jak sto letech prvním biskupem, který tuto malou obec s jejím svatostánkem navštívil.

Zvon byl ještě téhož dne zavěšen zvonařskou dílnou p. Michala Votruby zpět na své místo a jeho zvuk se opět mohl nést Racovem a jeho okolím.

V rámci oslav proběhl na návsi dlouhý program spojený s oslavou dne dětí, který byl v režii obce Staré Sedlo, pod kterou Racov spadá. Poměrně bohatý kulturní a společenský program tak příjemně doplnil oslavy v rámci kostela.

Celá akce byla uspořádána s cílem poukázat na neutěšený stav historického objektu kostela a pomoci získat alespoň část finančních prostředků, které budou následně využity při jeho obnově.

Velké díky za pomoc při pořádání této zdařilé akce patří především našemu biskupovi Mons. Tomáši Holubovi, starostce obce Staré Sedlo Janě Svobodové, P. Miroslavu Martišovi, členům Spolku sv. Martina Racov, z.s. a všem dobrovolníkům, kteří s přípravami celé akce pomáhali.

Jaroslav Barhoň
Předseda spolku
Spolek sv. Martina Racov, z.s.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás