Charita

Doma je doma. Petice za záchranu domácí péče.

Publikováno
12. 7. 2019
Charita
Diecézní charita Plzeň se připojuje k petiční akci na záchranu charitní domácí péče a prosí všechny, jimž není tato forma pomoci lhostejná, aby se svým podpisem připojili. Cílem je nasbírat po celé ČR alespoň 10 000 podpisů, aby mohlo proběhnout slyšení v petičním výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Petici ke stažení a podpisu najdete v příloze.

Důvěrně známé prostředí domova je hojivé už samo o sobě. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Chceme, aby mohli dál využívat domácí zdravotní péči placenou ze zdravotního pojištění, která je dostupná pro každého. Nepřipusťme návrat do let totality, kdy naši blízcí tiše čekali na svůj konec za plentou v přeplněných nemocnicích a lidé s hendikepem žili výhradně v ústavech.

Chceme přimět politiky, aby se věnovali vážnému podfinancování domácí zdravotní péče, které dlouhodobě chybí třetina prostředků pro zdravé fungování. Jedná se o velmi malou částku (0,3 % ročního rozpočtu veřejného zdravotnictví) s obrovským efektem. Pro přežití nekomerčních poskytovatelů domácí zdravotní péče jsou ale tyto peníze naprosto zásadní.

Charita Česká republika pečuje o třetinu všech pacientů v domácí péči. Při zániku domácí zdravotní péče by pro ně stát musel vybudovat 10 nových nemocnic pro dlouhodobě nemocné, každou s 10 lůžkovými odděleními, kde by mnohdy leželi až do posledních dnů. Místo balíku peněz uvolněných na záchranu domácí péče tak bude muset stát za pár let zaplatit mnohonásobek za výstavbu a provoz nových areálů. Že ty peníze budou pochopitelně chybět jinde, pak pocítíme všichni.

Podstatné přitom je, že to budou pacienti, kteří chtěli zůstat doma, nechtěli do nemocnice. Každý má totiž právo čerpat bezplatně zdravotní péči, i když se rozhodne stonat nebo zemřít doma. Stát je povinen vytvořit podmínky, které to umožňují, jenomže v tom dlouhodobě selhává.

My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme, aby se politici zasadili o záchranu domácí zdravotní péče a zabránili kolapsu, který jí hrozí. Děkujeme.

Petici organizuje Charita Česká republika, Vladislavova 12, 110 00 Praha 1.
(konec znění petice)

Několik slov k petici z Diecézní charity Plzeň
Diecézní charita Plzeň se připojuje k petiční akci na záchranu charitní domácí péče a prosí všechny, jimž není tato forma pomoci lhostejná, aby se svým podpisem připojili. Cílem je nasbírat po celé ČR alespoň 10 000 podpisů v papírové podobě, aby mohlo proběhnout slyšení v petičním výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Petici si můžete stáhnout a vytisknout. Na straně 2 se nachází podpisový arch, do pravého horního rohu vypište číslo 8 – to je číslo Diecéze plzeňské. Při sběru podpisů a distribuci petice postupujte podle přílohy 3 – VŠEOBECNÉ DISTRIBUČNÍ POKYNY PETICE „DOMA JE DOMA“, která je součástí souboru. Podpisové archy – i pokud nebudou zcela naplněny – zasílejte průběžně na adresu organizátora: Charita Česká republika, sekretariát, Vladislavova 12, Praha 1, 110 00. Obálku označte také číslem 8 pro usnadnění evidence.

Charita ČR k příležitosti této petiční výzvy spustila samostatnou webovou stránku domajedoma.charita.cz, kde je možné se hlouběji seznámit s kontextem financování domácí zdravotní péče, stáhnout si znění petice nebo leták a připojit se k online výzvě. Klíčové je však nasbírat dostatek podpisů na vytištěných petičních arších.

Všem, kteří se do této akce zapojí, upřímně děkujeme.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás