Na jezuitský kostel v Klatovech byla vyzdvižena socha Immaculaty

Publikováno
27. 9. 2019
Originální socha z roku 1673 zůstávala na průčelí kostela do srpna loňského roku, byla už ale ve velmi špatném stavu. 26. září byla na průčelí vyzdvižena kopie, kterou v Klatovech požehnal emeritní biskup František Radkovský. Na místě fotil Jiří Strašek.

Barokní chrám Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce, postavený v 17. století, patří k největším dominantám Klatov. K velké radosti místních byla 26. září na průčelí tohoto jezuitského kostela po více než roce vyzdvižena socha Immaculaty. (Immaculata, neposkvrněná, je jedním z přízvisek Panny Marie, které je kostel zasvěcen.)

Originální, téměř třímetrová socha z roku 1673, zůstávala na průčelí kostela až do srpna loňského roku, byla však už ve velmi špatném stavu – kostel opakovaně poničily požáry, na soše se negativně podepsaly také povětrností vlivy a další zásahy. Původní socha byla restaurována, na kostel se nyní vrátila její kopie. Vzhledem k rozsáhlému poškození originálu neměl sochař Tomáš Franta jednoduchou práci, na tvorbě věrné kopie pracoval asi půl roku.

 Novou sochu před vyzdvihnutím mezi dvě šedesátimetrové věže kostela požehnal v Klatovech P. František Radkovský. „Je nádherná,“ netajil své nadšení emeritní plzeňský biskup a upozornil také na typické atributy této sochy – zlaté hvězdy kolem hlavy, sepnuté ruce, u jejích nohou had s jablkem v tlamě, symbolizující prvotní hřích. Dojetí z nové sochy neskrýval ani klatovský farář Jaroslav Hůlle.

Jezuitský kostel v Klatovech prochází v současné době rozsáhlou rekonstrukcí, která je spolufinancována z dotace IROP. Důvodem stavebních úprav a restaurátorských prací je především nevyhovující až havarijní stav vnějšího pláště i interiéru kostela. Největší náklady budou vynaloženy na kompletní opravu venkovní fasády. Revitalizace jezuitského kostela by měla být dokončena v roce 2020.

 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás