Generální vikář Jakub Holík požehnal 10. velikonoční várce plzeňského piva pro papeže

Publikováno
4. 3. 2020
Plzeňský generální vikář Jakub Holík 4. března požehnal velikonoční várce plzeňského zlatého ležáku Pilsner Urquell. Před Velikonocemi se pivo z této várky vydá na 1300 km dlouhou cestu do Vatikánu k papeži. Pivovar tak zásilkou pro papeže navazuje na tradici starou více než sto let a plzeňské pivo se zúčastní velikonočních oslav přímo v srdci Říma.

„Plzeňské pivo ve Vatikánu je spojení, které už funguje mnoho let, ale já jsem to dříve sledoval spíše zpovzdálí, protože pocházím z Moravy. Nyní poprvé mohu být nablízku žehnání várky piva a popřát tak vše dobré všem, kteří se na vaření piva podílí, ale taky lidem, kteří si o velikonočních svátcích budou na lahodném pivu pochutnávat ať už v blízkosti baziliky svatého Petra ve Vatikánu, nebo tady v Čechách,“ říká generální vikář plzeňské diecéze P. Jakub Holík.

Ve varně plzeňského pivovaru požehnal velikonoční várce i surovinám, ze kterých se Pilsner Urquell vaří. Požehnána byla již historicky první várka, kterou uvařil sládek Josef Groll v roce 1842.

„Zakládání velikonoční várky se pro nás stalo již tradicí. Jsem hrdý na to, že letos povezeme zásilku pro papeže již po desáté a s Pilsner Urquell budeme v centru dění velikonočních oslav ve Vatikánu,“ říká emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Do Vatikánu velikonoční várku dovezou marketingový ředitel Roman Trzaskalik a emeritní vrchní sládek Václav Berka a symbolicky ji předají papeži Františkovi. Pilsner Urquell tak pokračuje v tradici, která má své kořeny na konci 19. století, kdy si papež Lev XIII. nechal posílat plzeňský ležák na doporučení svých lékařů.

Do Vatikánu letos kromě dřevěného soudku s požehnanou várkou poputuje i 2020 lahví plzeňského ležáku. Společně s pivem posílá plzeňský pivovar každoročně i tematický dar pro papeže. Letos to bude designová litrová lahev Pilsner Urquell ve speciálním obalu. Jedná se o limitovanou edici z dílny uměleckého skláře Lukáše Jabůrka, jež byla v prodeji v předvánočním čase. 10 korun z každé prodané lahve věnoval Pilsner Urquell Centru Paraple u příležitosti 25. výročí od jeho založení.

zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje

4. března 2020 fotil Jiří Strašek.

 

 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás