Charita

Diecézní charita pomohla s kampaní pro prevenci rakoviny děložního čípku v Bolívii

Publikováno
11. 5. 2020
Charita
Diecézní charita Plzeň financovala 25 % kampaně Pap-test na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou již po více než deset let uskutečňuje vždy v březnu bolívijská Pastorační a sociální charita Beni v obci Santísima Trinidad.

Letos přispěla Diecézní charita Plzeň částkou 1344, 54 USD, což představuje 25 % finančních nákladů kampaně. Peníze jsou výtěžkem z 5. benefiční plesu DCHP na podporu rozvojových projektů v Jižní Americe. Vyšetřeno bylo 817 žen, u 8 z nich byl zjištěn pozitivní nález. Kampaň ale musela být z důvodu karantény vyhlášené proti šíření koronaviru předčasně ukončena dne 22. března 2020. Pro srovnání, minulý rok se podařilo v Centru zdraví Naší Paní v Pompeya, které spravuje charita v Beni, vyšetřit přes 1 300 žen v reprodukčním věku. Uvádí se, že rakovina děložního čípku je v Bolívii nejčastější příčinou úmrtí žen. Každý den si toto onemocnění vyžádá 4–5 obětí. Cílem kampaně Pap-test je jednak zachytit nemoc v raném stádiu, jednak odhadnout prevalenci onemocnění v populaci (kolik procent žen nemoc postihuje). Ženy z nižších sociálních vrstev by si toto vyšetření za běžných podmínek nemohly dovolit, takto jsou vyšetřeny zdarma. Peníze poskytnuté na kampaň pomáhají pokrývat náklady na laboratorní rozbory, zdravotnické pomůcky a zdravotnické výkony lékařů.

Diecézní charita Plzeň spolupracuje s Pastorační a sociální charitou Beni prostřednictvím svého Střediska rozvojové spolupráce již několik let. Vedoucí střediska Pablo Chacón Gil byl dokonce v březnu na služební cestě v Jižní Americe, při níž navštěvoval rodiny dětí z projektu Adopce na dálku, a tak mohl průběh kampaně Pap-test v Bolívii také osobně sledovat. Po vyhlášení opatření proti šíření koronoviru, které kampaň předčasně ukončily, zde musel absolvovat čtrnáctidenní karanténu, ta na něj čekala i po příjezdu do České republiky.

Diecézní charita Plzeň

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás