Plzeňský biskup Tomáš Holub byl pozitivně testován na COVID-19

Publikováno
12. 9. 2020
Plzeňskému biskupství se nevyhnula pandemie koronaviru, biskup Tomáš Holub byl pozitivně testován na nemoc COVID-19. Od čtvrtečního rána je spolu se svými dalšími spolupracovníky v dobrovolné domácí karanténě.

„Byl jsem kontaktován osobou, s kterou jsem jednal v pondělí odpoledne s tím, že u této osoby došlo k prokázání onemocnění COVID-19. Okamžitě jsem informoval své spolupracovníky, kteří se jednání rovněž účastnili, a všichni jsme nastoupili do dobrovolné karantény. Všichni jsme se také okamžitě nechali na coronavirus testovat,“ říká plzeňský biskup s tím, že zatím nebyli kontaktováni hygienou, ale použili způsob samotrasování.

Biskup plzeňský onemocněl těsně před dlouho plánovanou diecézní poutí v Teplé. Také při ní biskupství pamatovalo na všechna nařízení a protiepidemická opatření. „Po zjištění pozitivního testu jsem ihned na základě principu samotrasování kontaktoval všechny osoby, s kterými jsem přišel před mým nastoupením do dobrovolné karantény do kontaktu. Jedná se především o členy kněžského sboru. Všichni, kteří přišli do kontaktu se mnou o nebezpečí onemocnění ví a také nastoupili do karantény,“  vysvětluje svůj postup Tomáš Holub.

Sobotní diecézní pouť v Teplé navštíví apoštolský nuncius v České republice Mons. Charles Daniel Balvo. Ten také bude mši svatou ve 14,30 celebrovat a  přednese kázání.  Mons. Balvo a zástupce Diecézní charity Plzeň převezmou také symbolický šek, každý na částku 50 000 korun na zmírnění dopadů pandemie koronaviru. Finanční prostředky byly vybrány během dobročinné aukce velikonoční várky piva Pilsner Urquell. 2020 lahví plzeňského ležáku bylo tradičně určeno pro papeže Františka, vzhledem k celosvětové situaci ale nemohlo být do Vatikánu dorušeno.

Biskup Tomáš Holub také posílá vzkaz všem poutníkům, kteří do Teplé dorazí:

Vážený a milý pane nuncie,

bratři v kněžské a jáhenské službě,

sestry a bratři,

člověk míní, Pán Bůh mění.

Když jsem Vás, otče nuncie, již více než před rokem zval k nám do Teplé, nikdo netušil, jak jiná to bude pouť ve srovnání s těmi předešlými. Ale to nic nemění na tom, že jsem nesmírně rád, že jste mezi nás zavítal, i když Vás mohu nyní bohužel přivítat pouze takto na dálku.

Covid nás postavil zcela nekompromisně před skutečnost, že nejsme vládci a pány tohoto světa. A to nikdo z nás.

Nicméně to přece patří k centrální pravdě naší víry, že vládcem je Ježíš Kristus! Náš Mistr a Pán, který nás miluje a opakuje nesčíslněkrát to, co se pro naši diecézi stalo mottem letošního tak jiného roku: Nebojte se!

A tak ze své covidové izolace Vás všechny znovu povzbuzuji: sestry a bratři, nebojme se!

I když nás teď kvůli karanténě téměř třetiny kněží zase dva týdny na mnoha místech čekají bohoslužby slova místo slavení eucharistie, i když mnohé, na co jsme zvyklí, se mění a to rychleji, než jsme si dokázali představit, nebojme se: náš Pastýř je dobrý a vede každého z nás. S láskou a něhou i vnímavostí pro naše starosti a radosti.

Sestry a bratři, jsem v duchu s Vámi, stejně jako biskup František i otec generální vikář Jakub. Žehnám Vám, myslím na Vás a k oltáři pomyslně přináším s Vašimi prosbami i ty mé: za radost z evangelia mezi námi, za vnímavost pro vanutí Ducha v naší diecézi a za ochotu být společně na cestě do Božího království měnící se krajinou dnešních dnů. 

Váš biskup Tomáš

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás