V Letinech zní po osmdesáti letech opět všechny tři zvony

Publikováno
29. 9. 2020
Od neděle zní z kostela sv. Prokopa v Letinech na jižním Plzeňsku opět tři zvony. K původnímu velkému zvonu odlitého roku 1533 se přidaly také dva menší - umíráček a poledník. Ty byly zrekvírovány za druhé světové války. V neděli 27. září 2020 požehnal novým zvonům plzeňský biskup Tomáš Holub.

V kostelní zvonici kostela sv. Prokopa v Letinech bývaly vždy tři zvony, dva menší – umíráček a poledník, a jeden velký. Oba menší zvony byly v obou válkách vždy sejmuty a rekvírovány. Největší zvon zasvěcený svatému Prokopu, je ve věži nepřetržitě od roku 1533, kdy jej odlil plzeňský zvonař Jiljí Egerius.

O kostel v Letinech se již od roku 2013 stará Spolek sv. Prokopa. Cílem sdružení je péče o historické budovy a kulturní památky v obci se snahou o jejich zachování a zvýšení turistického ruchu v obci Letiny a okolí. Díky spolku a štědrým dárcům se ve veřejné sbírce podařilo vybrat na nové zvony. 

Pro instalaci posledního ze tří zvonů (tzv. poledníku) si Spolek sv. Prokopa nechal zpracovat odborný posudek. Před zavěšením zvonů ve zvonici bylo nutné připravit nové pevné uchycení, zpevnit kostru zvonice, provést elektroinstalaci pro lineární pohon zvonu a doplnit dálkové ovládání.

V neděli 27. září fotil v Letinech Jiří Strašek.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás