Charita

Ze života v charitních domovech pro seniory v době karantény

Publikováno
26. 10. 2020
Charita
Senioři v charitních domovech nemohou na základě vládního opatření přijímat návštěvy ani domovy opouštět. Tuto situaci už znají z jarní téměř tříměsíční karantény. Přestože je omezení vzájemných kontaktů mezi blízkými značně nepříjemné, zdejší obyvatelé většinou uznávají důležitost tohoto opatření. Jak se s podzimní karanténou senioři v charitních domovech vyrovnávají? Jak se pracovníci domovů snaží svým klientům pobyt zpestřit? A jak jim zprostředkovávají kontakt s blízkými?

Z rychlého průzkumu v Domově sv. Alžběty v Plzni bylo patrné, že senioři jednoznačně důvěřují personálu v tom, že se o ně za ztížených podmínek dobře postará a že jsou se situací vyrovnaní. Také v Domově pro seniory sv. Pavla v Rokycanech mezi klienty nepanují obavy a žijí zde tak, jak je pro ně zvykem. V plzeňském Domově pro seniory sv. Jiří vyjadřují klienti solidaritu s personálem tím, že při kontaktu s pečujícími sami dobrovolně nasazují roušky, aby ochránili také zdraví pečovatelek a sester, které by se v případě nákazy o ně nemohly postarat.

Charitní domovy jsou při podzimní „druhé vlně“ dobře zásobeny ochrannými prostředky a pomůckami, a zcela tedy odpadá napětí, které bylo na jaře vyvolané jejich akutním nedostatkem při příchodu epidemie covid-19. Na začátku podzimu bylo obyvatelům nabízeno dobrovolné očkování proti chřipce, jehož část z nich využila.

Personál charitních domovů se maximálně snaží zpestřit klientům nabídku takzvaných aktivizačních činností. Jak uvedla paní Kovářová z rokycanského Domova pro seniory sv. Pavla, nyní je na tyto aktivity více času a zájem o ně mají i klienti, kteří se jich dříve nezúčastňovali.

V závislosti na vybavenosti a zvyklostech domovů se jedná o různá cvičení, drobná vyrábění při dílnách, hraní společenských her či pečení. Senioři mají zatím stále možnost se vzájemně navštěvovat a různých společných posezení rádi využívají. Do aktivizací jsou zapojovány i inovativní technologie – v plzeňském Domově pro seniory sv. Jiří využívají senTable, což je interaktivní dotykový stůl vybavený softwarem s řadou her a kvízů, například k procvičování paměti. Senioři zde také mohou číst e-knihy nebo poslouchat audioknihy. V Rokycanech zase využívají speciální rotoped a zájemce si navíc na přiložené mapě může vyznačit bod, kam přesně jej mám pomyslný bicykl po České republice dovézt. Výhodu mají domovy s větší zahradou jako například Domov pokojného stáří Naší Paní v Klatovech, kde si senioři mohou při dobrém počasí vyjít na procházku.

Velmi důležité je zajištění kontaktu seniorů s jejich blízkými mimo zařízení. Forma vzdálené komunikace se odvíjí od zájmu klientů a také konkrétního vybavení v domově. Někde postačuje telefon a čtení emailových zpráv, jinde jsou hojně využívány videopřenosy přes programy jako Skype nebo WhatsApp. Tomáš Fexa, ředitel Oblastní charity Ostrov, která zajišťuje dva charitní domovy pro seniory, hodnotí jako velmi praktické komunikační využití tabletu – je pro seniora lehký, jednoduchý na ovládání a umožňuje videopřenos, ostrovská charita má však jen jeden. Pokud by se našel laskavý dárce, který by měl zájem tablet či tablety do domovů v Ostrově koupit, nechť kontaktuje pana Fexu na tel. 777 767 050. Dobré zkušenosti s využíváním tabletu mají i v Domově pokojného stáří Naší Paní v Klatovech.

Podle prostorových dispozic domovů jsou někde umožněny i návštěvy „pod okny“, příbuzní si tak mohou alespoň zamávat a vyměnit si pár pozdravů a úsměvů. V Ostrově je podle počasí možno využít prosklenou zimní zahradu. Senior se tak může vidět s návštěvou, která stojí vně budovy, alespoň přes sklo.

Přejeme našim seniorům a pracovníkům v domovech pevné zdraví i mnoho sil v nelehké době.

Petr Šimek
Diecézní charita Plzeň

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás