Charita

Tři králové přijdou i on-line

Publikováno
13. 11. 2020
Charita
I v lednu roku 2021 se budete moci těšit na tříkrálovou koledu. Tříkrálová sbírka pořádaná Charitou Česká republika oslavila při minulém ročníku 20 let a nepřijdete o ni ani v době, která je tak nevyzpytatelná. Charita se připravuje na různé scénáře, které budou odpovídat aktuálním vládním opatřením, a vždy bude dbát na to, aby zdraví zúčastněných bylo na prvním místě. Jisté však je, že Tříkrálová sbírka proběhne! Možná budou koledníci nosit roušky a třeba nebudou moci vstupovat do vnitřních prostorů, bude záležet na aktuální situaci na přelomu roku.

A kdyby přece nemohlo docházet k vřelým mezilidským setkáním a žehnáním domů, která jsou pilířem a velkou přidanou hodnotou této sbírky, budete se moci se třemi králi setkávat alespoň on-line. Charita připravuje kolednická videa, která bude šířit prostřednictvím webů a sociálních sítí, a tak o příjemný zážitek z koledy nepřijdete. Budete-li chtít koledníky obdarovat, budete mít i tuto možnost – a to na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz, kde bude umístěna virtuální kasička. I zde Vás potěší video tří králů a virtuální kasička umožní dárci směřovat finanční pomoc do lokality, kde bydlí, a to na základě uvedení PSČ.

Tříkrálová sbírka 2021 bude probíhat od 1. do 24. ledna, tedy o něco déle, než jste byli zvyklí. Na koledování tak bude více času, což bude užitečné zejména při různých omezeních. Stále počítáme s tím, že žehnání koledníkům a svěcení kříd se na začátku ledna uskuteční, byť při menším, povoleném počtu účastníků a možná jen venku. Protože nám ale jde o společné prožívání těchto chvil, budeme zajišťovat videozáznamy.

Výtěžek sbírky putuje každoročně na pomoc lidem v nouzi a na podporu charitních sociálních služeb a projektů. Konkrétní využití darovaných peněz je vždy zveřejňováno na oficiálním webu sbírky a na webech jednotlivých charit. Platí, že 65 % vybraných prostředků se vrací charitám, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb diecézní charity, 10 % na rozvojové projekty v zahraničí (v našem případě jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.

Naposledy vyšlo v Diecézi plzeňské okolo svátku Tří králů skoro čtyři tisíce koledníků. Tříkrálová sbírka navazuje na starý zvyk, kdy kolednická skupinka zazpívá vánoční koledu a požehná domu na dveře, futra či vrata nápisem K + M + B s letopočtem, jejž píše svěcenou křídou. Uvedená písmena jsou iniciálami tří králů (Kašpar, Melichar, Baltazar, ale mohou znamenat také Kristus mansionem benedicat – Kriste, požehnej tomuto domu). Za to obdrží malý příspěvek do kasičky.

Tak je možné dnes finančně podpořit velmi potřebné sociální služby Charity (více o nich na www.dchp.cz a stránkách dalších charit). Za Vaše příspěvky do zapečetěné kolední kasičky s charitním logem nebo do virtuální kasičky mnohokrát děkujeme.

Chcete se stát tříkrálovým koledníkem? Kontaktujte místní charitu nebo sekretariát Diecézní charity Plzeň na tel. 377 221 540 nebo 731 433 015, kde Vám poradí s dalším postupem. Jsme za Vás vděční, moc vás potřebujeme a děkujeme za Vaši pomoc!

Děkujeme za podporu v minulých letech a těšíme se na setkávání s Vámi. Nebude-li to možné osobně, tak alespoň virtuálně.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás