V boji proti koronaviru pomáhají také kněží plzeňské diecéze

Publikováno
3. 11. 2020
Protože biskup Tomáš prodělal onemocnění COVID-19, rozhodl se, že daruje svou krevní plazmu. Pomáhají i další kněží z plzeňské diecéze, o svou zkušenost se s námi podělili P. Vlastimil Kadlec a P. Romuald Štěpán Rob.

„Prosím, mysleme i nyní na nemocné okolo nás a prosme o Boží ochranu pro všechny, kteří se v náročné situaci dnešních dnů o nemocné starají a v boji proti pandemii jsou v první linii,“ napsal mimo jiné plzeňský biskup 10. října ve svém dopise věřícím (ZDE). 

Protože biskup Tomáš prodělal onemocnění COVID-19 už v polovině září letošního roku, rozhodl se, že daruje svou krevní plazmu, která bude využita při léčbě aktuálně nemocných. „Nemám pochybnosti, že je to správné rozhodnutí,“ řekl. Plzeňský biskup už absolvoval potřebná vyšetření, krevní plazmu daruje ve středu 4. listopadu.

Do pomoci v boji proti epidemii koronaviru se aktivně zapojilil také další kněží z naší diecéze. O svou čerstvou zkušenost se s námi podělili P. Vlastimil Kadlec OMI P. Romuald Štěpán Rob

„Když se situace kolem epidemie koronaviru začala vyostřovat a zhoršovat, ptali jsme se, jestli by mohla naše oblátská komunita nějakým způsobem pomoct,“ říká P. Vlastimil Kadlec. „P. Günther Ecklbauer kromě péče o farnosti také působí na částečný úvazek jako kaplan ve věznici Plzeň Bory, P. Petr Dombek je moderátorem farností Dolní Bělá a Ledce, které nám byly od září nově svěřeny, takže má spoustu odpovědnosti a práce navíc. No a pak jsem tu já. Vzhledem k tomu, že v době sílící epidemie jsou farní aktivity omezeny (farnosti tedy zvládáme obhospodařit), řekli jsme si, že bych mohl v téhle náročné situaci pomoct jako dobrovolník.“ Plzeňská nemocnice už vyzývala k zapojení a pomoci zájemce z řad dobrovolníků, P. Vlastimil tedy uvažoval o tom, že se přihlásí. „Pak nás ale napadlo, že severní Plzeňsko bylo před dvěma týdny jedním z nejvíce postižených míst. Možná by tedy bylo dobré pomáhat lidem přímo tady na místě. Koneckonců když se dostaneme zase k jiným lidem, i k těm nevěřícím, může to prospět i naší farnosti.“ P. Vlastimil tedy minulý týden zavolal na plaskou sociální službu a nabídl svou pomoc. „Byla to úžasná shoda okolností – zrovna jim vypadl pán, který rozvážel obědy, takže jsem rovnou nastoupil místo něho. Čtyři až pět hodin denně rozvážím po okolí obědy, případně když lidé potřebují něco nakoupit nebo pomoc v domácnosti, tak jim pomůžu. Denně najedu asi 30 kilometrů.“ Svou službu považuje plaský oblát jen za maličkost, je to ale služba velmi potřebná. Pracovníci v sociálních službách, kteří mají na starosti i zdejší domov pro seniory, jsou totiž často v karanténě, vlastně se v ní pořád střídají. „Nejsem v první linii, ale dělám to, co je teď u nás zrovna třeba.“ P. Vlastimil zatím neví, jak dlouho tato jeho služba potrvá. Je ale připraven případně nabídnout svou pomoc zase na jiném místě.  

Karlovarské krajské nemocnici nabídl svou pomoc P. Romuald Štěpán Rob, který zde působí jako sanitář. „Když jsem se na biskupství dozvěděl, že mám 30 dní nevybrané dovolené, moje rozhodnutí bylo jasné,“ říká P. Romuald a vzpomíná na svou nedávnou zkušenost, když byl zaopatřovat na infekčním oddělení a zblízka viděl, že zdravotníci nestíhají. „Po úvodním zaškolení jsem podepsal potřebné papíry a pak už jen stačilo domluvit se s vrchní sestrou. Teď jsem k dispozici zdravotníkům a pomáhám se základní péčí o pacienty: poklidím pokoj, převleču postel, přinesu jídlo, odnesu nádobí, převezu pacienta na jiný pokoj, pustím kyslík, vynesu záchod…“ P. Romuald pomáhá na covidovém oddělení, kde právě leží asi deset pacientů, kteří nedokážou dýchat sami, a tak dostávají kyslíkovou pomoc. „Pomoc zdravotníků je hluboce lidská a profesionální, je to ale samozřejmě také náročné na psychiku. Musíme nosit ochranné pomůcky (skafandr a brýle), žádný povrch našeho těla nesmí být vystaven případné nákaze. Protože se soustředíme na lidi, vlastně si ani neuvědomujeme, že vypadáme trochu děsivě, jako kosmonauti, když letí na Mars. Chudák jeden pán si myslel, že jsme ho unesli do vojenské laboratoře.“ To, že je knězem, vnímá podle P. Romualda především personál nemocnice: „Občas dojde i na nějaké rozhovory, ale to jen tak při běhu. Musíme si udržet pozitivní náladu.“      

V Domově sv. Alžběty v Plzni se jako sanitáři zapojili do pomoci např. také P. Pavel Petrašovský a P. Libor Buček.        

2. listopadu 2020
Připravila Jana Lazarová

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás