Centrum pro rodinu

"Cestou do Betléma." Vyrobte si s dětmi během adventu vlastní betlém

Publikováno
24. 11. 2020
Advent a Vánoce
Milé rodiny, chceme vás a zejména vaše děti z 1. stupně ZŠ pozvat ke společnému putování letošním adventem. Během čtyř adventních týdnů se můžeme spolu připravovat na prožití Vánoc vytvářením vlastního betléma nebo vlastních betlémů, pokud máte dětí víc a každé bude chtít tvořit svůj. Nabízíme vám k tomu námět – „polotovar“ – kterým se můžete inspirovat a dotvářet či upravovat si ho podle vlastních možností a nápadů.

Cesta do Betléma nabízí 4 nedělní listy. Můžete je využít k obohacení vaší nedělní rodinné bohoslužby nebo k setkání u adventního věnce. Na každém listu najdete odkaz na nedělní evangelium a zdůraznění některé myšlenky z něj, námět pro váš rozhovor a společnou modlitbu, část papírového betléma k domalování, vystřižení a postupnému skládání a praktický podnět do následujícího týdne, který může být povzbuzením, jak Boží Slovo konkrétně žít. Stavění betléma může být velmi rozmanité. Můžete využít jednoduchý papírový námět, ale pokud jste tvořivého ducha, vaší fantazii a zručnosti se meze nekladou.

Zároveň vás chceme pozvat ke sdílení vaší cesty, které se může stát vzájemným obohacením a povzbuzením. Můžete svůj betlém (ať už průběžně, či hotový) vyfotit a fotografii zaslat na adresu pastoracni@bip.cz, aby se mohl objevit na diecézním webu.
Fotografie zašlete nejpozději do 25. prosince.

1. neděle – pozvání k bdělosti a pozornosti (materiál ke stažení zde)
Být tam, kde mám být, a dobře konat, co mám konat. Můžete si společně uvědomit a pojmenovat, co je ve vaší rodině dobré, krásné, pevné, poděkovat za to v modlitbě. Napsat si to do papírových kamenů (nebo třeba na kameny opravdové...) a připravit z nich podlahu pro betlémskou stáj. Konkrétním skutkem týdne je všímat si příležitostí udělat něco dobrého a využít je a začít při tom od svých nejbližších.

2. neděle – připravte cestu Pánu (materiál je stažení zde)
Můžete se spolu zamyslet, ke komu chcete, aby Ježíš také přišel, připomenout si své kamarády, přátele, sousedy... přimlouvat se v modlitbě za ně, za Ježíšův příchod k nim domů. Jejich jména můžete připsat na prkna stáje, ať už bude papírová, či jiného druhu. Skutkem týdne je poslat někomu z nich sms, namalovat či napsat vánoční přání...

3. neděle – to světlo ve tmě svítí (materiál ke stažení zde)
My mu dáváme prostor. Můžete zkusit pojmenovat své slabosti, hříchy, svou „temnotu“, a svěřit je v modlitbě Ježíši s prosbou o odpuštění. Napsat je do slámy, kterou připravujeme do jeslí. (V té papírové jsou linky, pokud budete mít jiný materiál, udělejte to tak, aby byly konkrétně vloženy do jeslí.) Ježíš se nebojí přijít do našich slabostí a právě v nich se s námi setkat a prozářit je světlem, kterým je On sám. Skutkem týdne je omluva, prosba za odpuštění a nalezení času na přípravu a slavení svátosti smíření.

4. neděle – neboj se, Maria, nalezla jsi milost u Boha (materiál ke stažení zde)
Bůh přichází štědře obdarovat, zahrnout láskou, a my můžeme jeho dary přijmout, když po nich toužíme. Čím chcete být od Boha obdarováni o těchto Vánocích? Můžete mu to v modlitbě říct a prosit o přímluvu Marii a Josefa. Do betléma připravte jejich postavy a anděla. A také sebe a svou rodinu, pokud chcete do této události vstoupit. Skutkem týdne je udělat někomu radost, obdarovat ho dobrým slovem, překvapením...

Na Štědrý den do jeslí uložte malého Ježíše – jeho ztvárnění je zcela ve vašich rukách. Pro představu ještě přikládáme výsledný obrázek betléma, ale ten váš vlastní bude rozhodně jiný a krásnější, a je to tak dobře.

Přejeme vám krásně a společně prožitý advent. Sestry salesiánky

Soubory ke stažení

Fotogalerie

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás