Biskup Tomáš požehnal unikátní výstavě o Plzeňské madoně.

Publikováno
10. 12. 2020
Až do konce března probíhá výstava o plzeňské Madoně s názvem Nad Slunce krásnější v Masných krámech. Výstavu dlouhá léta připravovala Západočeská galerie v Plzni. Biskupství plzeňské se rozhodlo na výstavu zcela výjimečně zapůjčit originál této slavné sochy a symbolu města i diecéze.

Plzeňská madona je po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem v Plzni. Výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh ji představuje v širokých náboženských a kulturněhistorických souvislostech jako prototyp madon krásného slohu, který vznikl v prostředí pražské katedrální hutě Petra Parléře v úzkém provázání s náboženskou, politickou a kulturní situací závěru vlády Karla IV. a počátku vlády Václava IV. Výstava evropského významu potrvá v Masných krámech do 28. března 2021, záštitu nad ní převzali hejtmanka Plzeňského kraje  Ilona Mauritzová, primátor města Plzně Martin Baxa, plzeňský biskup Tomáš Holub a Česká biskupská konference.

Několikaletá badatelská práce k tématu výstavy a jejímu katalogu probíhala ve spolupráci s Ústavem dějin křesťanského umění KTF UK a odbornými pracovníky předních odborných pracovišť v České republice; podíleli se na ní i odborníci ze zahraničních institucí (např. Bavorské národní muzeum v Mnichově). Výstavní a badatelský záměr iniciovala možnost prezentace sochy Plzeňské madony v souvislosti s obnovou interiéru katedrály sv. Bartoloměje. Díky pochopení a vstřícnosti Biskupství plzeňského se tento záměr podařilo realizovat. Vzácná socha, požívající po staletí kultické úcty, bude na výstavě prezentována po časově omezenou dobu, po zbývající čas ji v expozici zastoupí kopie Plzeňské madony ze sbírek Západočeské galerie v Plzni.

Fotil Jiří Strašek.
Více informací o výstavě najdete na webu Západočeské galerie v Plzni.

Fotogalerie

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás