Advent a Vánoce

Vánoce v plzeňské diecézi v době pandemie koronaviru

Publikováno
14. 12. 2020
Advent a Vánoce
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci rozhodl plzeňský biskup Tomáš Holub, že se bohoslužby a další akce o Vánocích v naší diecézi budou konat v omezeném režimu. Omezení se dotknou také oblíbených „půlnočních“. Podle usnesení Vlády ČR přejde Česká republika s účiností od 27. prosince 00.00 na pátý stupeň systému PES, kterým se mění počet účastníků bohoslužeb pouze na 10 procent kapacity obsazenosti kostela

Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci a platným vládním nařízením biskup Tomáš Holub rozhodl, že od 24. prosince od 19:00 do 25. prosince do 7:00 nebudou v plzeňské diecézi probíhat žádné bohoslužby. Od 27. prosince platí nové krizové opatření vlády, které se dotkne také počtu účastníků boslužeb (aktuální info).

Biskupa Tomáše vedla k tomuto nelehkému rozhodnutí současná situace, kdy aktuální vládní nařízení neumožňují věřícím využít plnou kapacitu kostela. Biskup Tomáš proto vyzývá všechny kněze, aby v době vánočích svátků umožnili lidem individuální návštěvu a modlitbu v otevřeném kostele, aby vytvořili prostor k prohlídce jesliček nebo k poslechu varhanní hudby. Nebudou se však konat akce v konkrétních termínech, které by vedly ke shlukování nadměrného množství lidí ve stejný čas na jednom místě.

Obvykle hojně navštěvované půlnoční bohoslužby tedy letos neproběhnou. Podle aktuálních možností v jednotlivých farnostech ale bude navýšen počet konaných vánočních bohoslužeb. Zájemci o účast na těchto bohoslužbách si budou moci zarezervovat své místo podobně, jako to dělají nyní, tedy na webu nebo na telefonu konkrétní farnosti.

Betlémské světlo už doputovalo na hranice České republiky. Bohoslužbu s přivítáním Betlémského světla bude biskup Tomáš Holub sloužit v neděli 20. prosince v 10:30 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni, také k účasti na této bohoslužbě je třeba si rezervovat místo. Další šíření Betlémského světla bude na jednotlivých farnostech. Skauti vzhledem k aktuální situace Betlémské světlo tak, jako to dělali každý rok, rozdávat nebudou. Více informací o letošním putování Betlémského světla najdete na oficiálním webu zde.

24. prosince bude na ČT2 vysílána půlnoční bohoslužba z Brna.

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás