Charita

Tříkrálové pokladničky jsou sečteny, děkujeme za vaši štědrost

Publikováno
23. 2. 2021
Charita
Tříkrálové pokladničky v Plzeňském a Karlovarském kraji, tedy na území Diecéze plzeňské, jsou rozpečetěny a sečteny. Štědří dárci i přes všechny překážky nouzového stavu přispěli do kasiček rozmístěných na veřejných místech ve dnech 1. – 24. ledna celkem 1 902 444 Kč. Dalších 590 890 Kč bylo dosud vykoledováno online a tato možnost je stále otevřena až do 30. dubna. Celkově bylo ve 21. ročníku Tříkrálové sbírky v plzeňské diecézi vykoledováno 2 493 334 Kč.

Z charit zní vděčnost za to, že se tento výsledek podařil i při ztížených podmínkách, kdy na koledu nemohli vyrazit tradiční tříkrálové skupinky. Přestože nemohli tři králové přijít požehnat a zazpívat domácnostem, podařilo se koordinátorům rozmístit tříkrálové pokladničky alespoň do otevřených obchodů, na úřady nebo do kostelů. Nejednou se zde setkali s velkou vstřícností a všem dobrovolníkům, prodejcům, institucím a osobnostem veřejného života, kteří umístění tříkrálové kasičky podpořili, náleží velké poděkování. Osobní koledování sice nelze ničím nahradit, přesto i statické kasičky přinesly požehnaný, téměř dvoumilionový výtěžek.

Pozoruhodná byla i kreativita některých koledních míst, kde kasičky doprovodili například umně a hravě vytvořenými dřevěnými figurami (Holýšov, Aš, Jesenice, Česká Bříza) či velkými deskovými malbami tří králů v téměř životní velikosti (Dobřany).

Nový vítr do Tříkrálové sbírky vnesla také online koleda, která se takto výrazně prosadila vůbec poprvé a na celkovém dosavadním výsledku se podílí skoro jednou čtvrtinou. Stále není uzavřena a případní laskaví dárci mohou na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz vyjádřit finančním darem solidaritu s potřebnými až do 30. dubna.

I přes radost z toho, kolik se v nouzových podmínkách podařilo vykoledovat, si charity připouštějí zásadní propad ve financování svých sociálních služeb. Při jubilejním 20. ročníku bylo v Plzeňském a Karlovarském kraji vykoledováno 5 959 864 Kč, v porovnání s tím je současný výsledek ani ne poloviční.

Například Diecézní charita Plzeň se při vícezdrojovém financování již potýká se snížením dotací z MPSV, vnitřního rozpočtu přispívajících obcí a zároveň s nárůstem provozních nákladů na své sociální služby nejen v souvislosti s opatřeními proti pandemii covid-19. Podpora z Tříkrálové sbírky, která jí v minulosti pomáhala služby lidem v nouzi nejen udržovat, ale dále rozvíjet, tak bude citelně nižší. Diecézní charita však neplánuje žádné své služby ohroženým skupinám obyvatel omezovat nebo rušit. V těžké době je blízko potřebným a chybějící zdroje bude ze všech sil hledat v průběhu celého roku a obracet se opakovaně na donátory, žádat samosprávy o mimořádnou pomoc. Cíl je společný – zajistit chod kvalitních sociálních služeb.

„Srdečně děkuji všem dobrovolným spolupracovníkům, zaměstnancům ochotným nasadit se pro společnou věc, koordinátorům Tříkrálové sbírky, zejména všem dárcům a všem lidem, kteří tolik let jdou s námi cestou pomoci nejen při Tříkrálové sbírce.  Moc si vážím toho, že Charita slouží, a to díky vám všem,“ dodává s vděčností za podporu letošního ročníku sbírky ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Diecézní charita Plzeň
(Tisková zpráva, 23. února 2021)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás