Charita

Diecézní charita Plzeň podporuje rodiče samoživitele díky adventnímu koncertu České televize

Publikováno
19. 4. 2021
Charita
V závěru minulého roku mohli diváci České televize zhlédnout mimořádný adventní koncert na podporu rodičů samoživitelů, jehož partnerem byla Charita Česká republika. V průběhu koncertu bylo vybráno nevídaných devět a půl milionu korun. Finanční prostředky jsou nyní prostřednictvím sítě charit poskytovány této skupině občanů na zajištění nejzákladnějších potřeb rodiny v případě, že už vyčerpali jiné dostupné možnosti podpory, jako jsou například sociální dávky či dohoda s pronajímatelem bytu. Právě nájemné nebo třeba léky či zařízení pro domácí online výuku dítěte mohou být uhrazeny z této sbírky.

Zájemce o pomoc se může obrátit na nejbližší sociální službu Charity. V Diecézi plzeňské, rozkládající se na území Plzeňského a Karlovarského kraje, může také ve všední dny v 8–16 hodin využít telefonní číslo Terénní krizové služby 777 167 004, kde se domluví na dalším postupu. Sociální pracovník následně s žadatelem probere jeho situaci a možnosti podpory.

„Sbírku na podporu samoživitelů vnímáme jako příležitost pomoci v této těžké době jak matkám, tak otcům, kteří jsou v tíživé životní situaci. Smyslem finanční sbírky je poskytnout pomoc samoživitelům, kteří se v důsledku koronavirové krize (ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemocnost, celodenní péče o děti) ocitli bez finančních prostředků na pořízení nutných věcí denní spotřeby či zajištění pomůcek pro distanční výuku svých dětí,“ říká Lada Vlčková, vedoucí Terénní krizové služby.

„Sbírka řeší náhlou nouzi a pomáhá se zabezpečením nutných potřeb a překlenout nepříznivé období. Pracovníci jednotlivých služeb Diecézní charity Plzeň zmapují aktuální potřeby rodiny a společnými silami najdou adekvátní pomoc a podporu, která by rodině alespoň částečně ulevila. Například pomoc s náklady na bydlení, koupě notebooku nebo zajištění volnočasových aktivit a kroužků pro děti,“  doplňuje krizová interventka.

Podpora ze sbírky se nevztahuje na splácení dluhů lidí, kteří jsou v exekuci nebo insolvenci. Zadluženým lidem je ale možné poskytnout finanční pomoc na zajištění základních životních potřeb, základního chodu domácnosti, pokud budou vyčerpány jiné možnosti.

Diecézní charita Plzeň poskytuje nejen rodičům samoživitelům v nouzi v rámci svého humanitárního skladu také potravinovou pomoc či nezbytné ošacení pro dospělé i děti. Potřebným jsou vydávány též roušky a respirátory.

Není to poprvé, co má Diecézní charita Plzeň příležitost finančně podpořit samoživitelky a samoživitele v nouzi. „V minulém roce jsme se zapojili do Sbírky pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci!, která byla vyhlášena Charitou Česká republika na podporu lidem, kteří z důvodu vládních opatření nebo nákazy covid-19 přišli o příjem a neměli na zaplacení základních životních potřeb. Díky velké solidaritě mezi lidmi jsme z ní jen u nás vydali přes 400 tisíc Kč ve prospěch čtyřiceti osmi rodin nebo jednotlivců,“ připomíná zkušenosti s podobnou sbírkou v roce 2020 tiskový mluvčí DCHP Petr Šimek.

Příklad pomoci:
Paní Dagmar, Deniska a Lukáš: Konečně domov i nezbytná blízkost nemocnice
Paní Dagmar se v minulých měsících hodně natrápila. Stará se sama o dvě děti, handicapovanou sedmiletou Denisku a desetiletého Lukáše. V místě dřívějšího bydliště neměla jak si přivydělat, a vzhledem k tělesnému postižení dcery a zavřeným školám to ani nebylo možné. Dostala se do situace, kdy už jí peníze nestačily na zaplacení nájemného. Dvakrát se s dětmi stěhovala, naposledy dočasně bydleli i u Dagmařiny známé, která má sama tři děti. Obě rodiny se tak tísnily v bytě 2+1, a to v době nouzového stavu, kdy se lidé z různých domácností neměli vůbec setkávat. „Sousedé si stěžovali, že jsou v bytovce lidé, kteří tam nepatří. Neměla jsem ale peníze, abych si sehnala vlastní bydlení,“ vysvětluje svou zoufalou situaci paní Dagmar.

Neblahé okolnosti měly vliv i na zdravotní stav Denisky. Časté změny v kombinaci s příliš velkým množstvím podnětů holčičce způsobují rozvoj epileptických záchvatů. Při každém stěhování musí maminka také hledět na dostupnost zdravotnické péče bez komplikovaných dopravních spojů, vždyť si nemůže dovolit pořídit auto a Deniska špatně zvládá jízdu v hromadné dopravě. Nemocná dcerka musí pravidelně navštěvovat logopeda, fyzioterapeuta, neurologa a psychologa.

Při telefonátu na sociální odbor se paní Dagmar dozvěděla o možnosti ubytování v azylových domech a také o možnosti čerpání finanční podpory z výtěžku adventního koncertu České televize na podporu rodičů samoživitelů. Maminka obdržela telefonní číslo na Terénní krizovou službu Diecézní charity Plzeň a domluvila si zde schůzku.

„Moc nám to pomohlo,“ říká paní Dagmar. Cení si toho, že může bydlet přímo v Plzni, kde je veškerá zdravotní péče pro Denisku. Z fondu určeného na podporu samoživitelů byl totiž uhrazen nájem plzeňského bytu na tři měsíce. „Starostí jsem měla hodně, teď se jich ale spoustu vyřešilo.“ Během čtvrt roku zvládne ze sociálních dávek a výživného našetřit na další nájmy. Nyní pro Denisku aktivně hledá speciální školu, kterou by od září holčička navštěvovala. Pak už bude jen krůček k tomu, aby si paní Dagmar našla práci.

A co paní Dagmar vzkazuje dárcům, kteří přispěli zasláním DMS na účet adventního koncertu České televize? „Chtěla bych jim poděkovat, že mi pomohli. Chtěla bych jim říct, že to je krásná věc, takhle pomáhat lidem v nouzi.“

(Diecézní charita Plzeň, 19. 4. 2021)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás