Dopis biskupa Tomáše k personálním změnám v diecézi

Publikováno
27. 4. 2021
Konkrétní plánované personální změny v plzeňské diecézi najdete pod dopisem v PDF souboru.

V Plzni 26. dubna 2021

Vážené a milé sestry, vážení a milí bratři v naší plzeňské diecézi,

pěkně Vás zdravím ve velikonoční době a dovoluji si Vás požádat, abyste věnovali pozornost personálním změnám v naší diecézi, které byly v jednotlivých farnostech ohlášeny tuto neděli. Byla to neděle Dobrého pastýře a já Vás mohu ubezpečit, že právě podpora pastýřské služby mých spolubratří kněží byla tím hlavním kritériem pro mé rozhodování.

Čím jsou letošní změny mimořádné, je jejich množství. Více než 20 změn je v naší misijní diecézi něčím opravdu neobvyklým. Důvodů k tak výrazným personálním přesunům je několik.

Tím prvním je, že naše diecéze má bohužel velký nedostatek těch, kteří by uvažovali o kněžské službě. Letos bude vysvěcen za naši diecézi jen jeden kněz a po něm již nemáme v současnosti žádného dalšího kandidáta… Je tedy jasné, že minimálně 7 let nový kněz z naší diecéze nebude připraven ke službě. Z tohoto důvodu se svými spolupracovníky přemýšlím o změnách tak, aby dávaly výhled na období minimálně dalších pěti, s nadějí spíše i deseti, let. A to znamená v některých případech i změny nejen personální, ale i koncepční. 

Druhým důvodem je skutečnost, že v letošním roce i přes to, že bude, jak jsem napsal výše, vysvěcen pouze jeden kněz z našich vlastních řad, do služby na území diecéze přichází celá řada dalších duchovních. Ať se již vrací zpět do diecéze, nebo posílí řeholní komunity, které již v diecézi působí, či přicházejí do pastorace u nás s misijním zápalem z jiných diecézí.

A tak je možno učinit další krok v mé snaze naplňovat jeden z pilířů naší diecézní vize: zdravý způsob života kněží. Což v mnoha případech také znamená snahu, aby kněží nezůstávali na svých farách osamoceni. To je možné vidět jako třetí důvod letošních kněžských přesunů.

Sestry a bratři, obracím se na Vás s prosbou, abyste své kněze, kteří se budou stěhovat, v této době zvlášť podpořili a byli ochotni jim jak duchovně, tak i prakticky stát nablízku. Změna působiště nikdy není úplně jednoduchá a zcela bezbolestná.  Vaše otevřenost ale může být velkou pomocí i posilou. A já vám za to již dopředu moc děkuji.

Věřím, že letošní personální rozhodnutí přispějí k možnosti, aby se v Plzeňském a Karlovarském kraji konkrétní lidé setkali s živým Bohem, tedy k realizaci mise, kterou jsem při svém nástupu do vedení plzeňské diecéze vložil do vínku našeho úsilí. 

Váš biskup
Tomáš Holub

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás