Kaple Nejsvětější Trojice nad Chodskou Lhotou oslavila 110 let

Publikováno
31. 5. 2021
Oslava sto desátého výročí vysvěcení kaple Nejsvětější trojice nad Chodskou Lhotou se uskutečnila v neděli 30. května. Slavnost Nejsvětější trojice slavila církev právě tuto neděli.

Kaplička stojí u cesty z Chodské Lhoty směrem k Vítovkám. Motivací stavby bylo uzdravení rolníka po těžkém úrazu – kaple byla postavena na náklady pana Josefa Koutníka z Chodské Lhoty č.p. 75. Na pamětní tabuli na kapličce je nápis: Ku cti a chvále Nejsv. Trojice Boží postavil Josef Koutník ve Lhotě roku 1911.  Vysvěcena byla důstojným p. Gedem, farářem v Loučimi v srpnu 1911.

Objekt je pětiúhelníkového základu o straně 235 cm se dvěma pseudogotickými okny a vchodem. Výška stavby je 5,16 m. Již v dřívějších dobách byl v těchto místech kříž, vyznačující cestu z Pocinovic i Loučimi přes Lhotu, Vítovky a Novou Ves pro procesí ke Svaté Anně na Tannaberk, a toto místo bylo „místem odpočinku“ asi v polovině trasy. Tři kaštany symbolizující právě Trojici Boží byly vysazeny v roce stavby (1911). V současné době o kapličku pečuje rodina Koutníkova a Jägerova z Chodské Lhoty. 

Mši svatou celebroval Mons. Miroslav Kratochvíl, bohoslužbu, kterou sloužil pan farář u venkovního oltáře, navštívilo několik desítek věřících z Chodské Lhoty a okolních obcí. Mše svatá se zde koná vždy jednou za pět let. I když letos v tuto neděli bylo hodně větrné počasí, všichni byli rádi, že se zde mohli sejít. Po mši svaté si také všichni poutníci pochutnali na vynikajících pouťových koláčích, které Koutníkovi a Jägerovi napekli.
Martina Matějková, Loučim

 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás