Po 105 letech se do Touškova vrátil zvon

Publikováno
29. 9. 2021
Spolek Náš Touškov, organizátor veřejné sbírky Zvon pro Touškov, přivezl v den svátku sv. Václava nový zvon - sv. Benedikta. Zvon, který byl za 1. světové války rekvírován, se vrátil zpět, jeho příjezdu přihlížely stovky lidí. Atmosféra, při které se až tajil dech - lidé tleskali a mnozí měli slzy v očích.

Sbírku Zvon pro Touškov spustil spolek 12. června 2020 s cílovou částkou 1 milión Kč. Reakce na částku byly v té době spíše skeptické, byla doba kovidu. Ale zvon spojil lidi dohromady, snad že v něm viděli naději; doba kovidu sbírku nezastavila, naopak posílila!  1 rok a 3 měsíce trvalo, než byla vybrána neskutečná částka 1 100.000 Kč, za niž byl zvon pořízen.

Bohužel i tento projekt byl ovlivněn neúměrným zdražováním, organizátoři museli čelit této nelehké překážce. Cena zvonu z původní ceny 750 000 Kč se po zdražení zvonoviny vyšplhala až na částku 1 050 000 Kč. Nejvýznamnějšími dárci jsou Plzeňský kraj a Českoněmecký fond budoucnosti. Právě díky dotaci Plzeňského kraje se výroba zvonu mohla realizovat.

Na zvon sv. Benedikt přispěly i okolní obce – Čeminy, Bdeněves a Myslinka, které spadají pod touškovskou farnost. Přispěli i místní spolky (např. TJ Sokol Město Touškov). Naprosto dokonalý a vysoce profesionální přesun zvonu zajistili ve spolupráci místní hasiči. Město Touškov potvrdilo spolku „pouze“ souhlas s použitím městského znaku na těle zvonu a finančně prozatím k tomuto velkému počinu nepřispělo.

Sbírka nadále pokračuje a zvon, pokud vše půjde optimisticky, by měl být vysvěcen a zavěšen do kostelní věže na jaře roku 2022.

Slavnostní příjezd zvonu spojili organizátoři se Slavnostmi chleba, které pořádají již třetím rokem! V peci černé kuchyně místní fary se topilo již o den dříve, aby mohl pekař Roman Sebera přes noc upéct farní chléb. Pekly se hned dvě várky, což je dohromady asi 70 bochníků. Chléb pečený starým způsobem byl chuťově naprosto dokonalý, jeho kůrka voněla po dřevěných uhlíkách a byla krásně křupavá. Po dopečení chlebů se do optimálně roztopené pece vložily pekáče plné tvarohových a povidlových buchet. Ale ani plná pec českých buchet neuspokojila všechny zájemce. Zájem o tradice a tradiční jídlo stoupá, což je potěšující.

Ing. Kateřina Duchková
za všechny členy spolku Náš Touškov

Proč zrovna sv. Benedikt? Je to určitá symbolika pro naše město, jeho občany a v neposlední řadě i kostel a farnost, která byla dlouhá staletí součástí benediktinského kláštera v Kladrubech. Proto jsme zvolili jméno sv. Benedikta, aby vypovídal nejen o současné době, ale odkazoval i na tu naši velmi dlouhou a mnohdy zajímavou historii.

Dvě věci, které tento zvon spojuje s kostelem Narození Jana Křtitele v Městě Touškově. První z nich je reliéf sv. Benedikta, který byl vytvořen přesně podle obrazu, který se nachází na oltáři kostela. A druhá - latinské heslo sv. Benedikta, jehož začáteční písmena najdete v kříži pod klenbou. To heslo v českém překladu znamená: Svatý kříž ať je mi světlem, Drak neboli ďábel ať mi není vůdcem. Velmi silná slova vyjadřující v první řadě ochranu před zlem.

Zvon váží 870 kg, v průměru má 120 cm. Na svém těle má jména všech významných dárců. Zvon vyráběla zvonařská dílna p. Leticie Dytrychové, tj. Umělecké zvonařství Tomášková-Dytrychová.

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás