Biskupství plzeňské nabízí nejen nájemné bydlení, ale i pomoc.

Publikováno
11. 10. 2021
Biskupství plzeňské představilo program POMOCI BYDLET. Jeho prostřednictvím chce nabídnout nájemníkům svých bytů seriózní a poctivé jednání a nabídnout pomocnou ruku v případě nouze nebo řešení závažných životních situací.

„V současnosti biskupství vlastní a pronajímá sto sedmdesát osm bytů v deseti domech. V roce 2022 chceme dostavět další dva domy ve Studentské a Resslově ulici v Plzni, tím získáme dalších sto třináct bytů. Do konce roku tedy počítáme s dvě stě devadesáti jedna byty,“ uvedl generální vikář plzeňské diecéze P. Jakub Holík.

Programem POMOCI BYDLET chce Biskupství plzeňské pomáhat lidem v obtížné životní situaci. „Spolupracujeme s Městskou charitou Plzeň nebo organizacemi Víc než jen bydlení a Člověk v tísni. To nám dává možnost pomoci nájemníkům zorientovat se v systému sociálních dávek na bydlení nebo na péči, organizace Víc než jen bydlení zase pomáhá zprostředkovat nájemné bydlení lidem, kteří z jakéhokoli důvodu nemají finanční prostředky na kauci, která je v drtivé většině vyžadována,“ vysvětluje plzeňský biskup Tomáš Holub a dodává, že biskupství nechce a ani nemůže suplovat stát a sociální zabezpečení, ale chce lidem ukázat všechny možnosti, které jim mohou pomoci vyřešit jejich obtížnou situaci.

Pro zcela výjimečné případy, kdy není možné jedinci poskytnout pomoc od státu ani od neziskových organizací, slouží solidární fond biskupa. V těchto případech se možnost poskytnutí příspěvku z tohoto fondu bude řešit individuálně.

Na konci srpna 2021 požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub nově postavený bytový dům na Nové Hospodě, který je určený pro seniory, kteří chtějí bydlet v klasickém nájmu. V rámci nového domu je 35 bytových jednotek o dispozici 1+kk, resp. 2+kk. Všechny byty jsou vybaveny sociálním zařízením a kuchyňskou linkou se základními spotřebiči.

Bydlení pro seniory s pomocí na dosah
Nájemníci z řad seniorů se mohou obrátit na Městskou charitu Plzeň, která má v domě kancelář a která je v případě potřeby připravena pomoci s chodem domácnosti a s domácími pracemi (pomoc s osobní hygienou nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při poskytnutí stravy, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, praní a žehlení, zajištění stravy odpovídající věku a zásadám racionální výživy, velký nákup, zajištění polohovacích postelí a zdravotních pomůcek, zajištění kosmetických a kadeřnických služeb, zajištění Senior taxi). Tyto služby nejsou součástí nájemného a hradí se zvlášť. Městská charita Plzeň může seniorům pomoci k dosažení například přídavku na péči.

Spolupráce s organizací „Víc než jen bydlení“
Biskupství plzeňské spolupracuje asi tři čtvrtě roku s organizací Víc než jen bydlení. Tato organizace se zaměřuje na zprostředkování nájemného bydlení pro lidi ohrožené sociálním vyloučením nebo diskriminací, což jsou mnohdy senioři. V tuto chvíli má Biskupství plzeňské díky spolupráci s touto organizací obsazený jeden byt znevýhodněnou rodinou a další dva byty, které budou v tomto režimu obsazeny, jsou v řešení.

Pro lidi v tíživé sociální situaci je často obtížné dosáhnout na klasický nájem. Bydlí tak často v ubytovnách, což je finančně nevýhodné jak pro nájemce, tak pro stát, který vlastně dotuje tzv. obchod s chudobou (přemrštěná částka za nájem v ubytovně). Od standardního nájemního bydlení klienta často dělí pouze předsudky majitelů nebo určitá neznalost realitního trhu a obavy z nezbytné administrativy. Biskupství plzeňské ve spolupráci s organizací Víc než jen bydlení klienta všemi procedurami provede a postará se o všechny nezbytnosti. Zároveň Víc než jen bydlení kontroluje, zda nájemce plní své povinnosti vůči pronajímateli. I pronajímatel se tak může spolehnout, že vše bude v pořádku.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás