Katedrála sv. Bartoloměje

Tradiční setkání chrámových sborů plzeňské diecéze proběhlo v nově opravené katedrále sv. Bartoloměje

Publikováno
18. 10. 2021
Katedrála sv. Bartoloměje
16. října fotil Jiří Strašek.

Letošní tradiční setkání chrámových sborů plzeňské diecéze se konalo po dvouleté přestávce, která byla způsobena celosvětovou pandemií. Setkání bylo poznamenáno určitým handicapem, neboť se na něj přihlásily mimo 6 plzeňských sborů jen další 3 mimoplzeňské, a to z Tachova, Klatov a Holýšova. Akce se uskutečnila v nádherně zrestaurované katedrále sv. Bartoloměje v Plzni, kde máme k dispozici i skvělé romantické varhany, které se během setkání také přihlásily o slovo.

Setkání jsme zahájili slavením mše svaté v 10 hodin, pak následovala zkouška společných skladeb v diecézním muzeu. Od 12 do 14 hodin byl prostor k obědu a posléze i k setkání-poradě jednotlivých sbormistrů. Od 14 hodin si každý sbor připravil pro tuto událost samostatný pěvecký program, který byl složený z chrámové hudby od 1. tisíciletí až do 21. století. 

Jako vrchol tohoto dne se v 15:30 sbory spojily v jeden celek a naplnily prostor katedrály společnými 7 skladbami. Pro tento účel jsme zvolili hudbu rakouského Antonína Brucknera, mariánskou píseň Pozdravena buď Královno v aranži Víta Janaty, dále dvě Pange Lingua rakovnického regenschoriho a skladatele Josefa Omáčky, jako malé překvapení zazněla i jihoafrická modlitba I’Pharadisi, zaznamenaná švédským skladatelem Andersem Nybergem. A konečně píseň ke sv. Bartoloměji – Ouzká cesta, zkomponovaná mladým skladatelem Vítem Janatou z Prahy.

Závěrečné společné vystoupení bylo navíc zarámované sólovou varhanní hudbou v podání Aleše Noska. Na úvod zazněla Legenda h moll klatovského rodáka a pozdějšího profesora varhanní hry na pražské konzervatoři Josefa Kličky (†1937) a na závěr slavnostní Marche Triomphale holandského varhaníka a skladatele Jeana Nielanda (†1963). Varhanní skladby byly vybrány s ohledem na velmi pestré zvukové možnosti katedrálních varhan, tak aby tento nástroj co nejlépe prezentovaly.

Aleš Nosek
regenschori v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni

 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás