Katedrála sv. Bartoloměje

Proběhla první jedinečná prohlídka kůru a varhan v katedrále sv. Bartoloměje

Publikováno
15. 2. 2022
Katedrála sv. Bartoloměje
Seznámení zájemců s prací regenschoriho a hudbou, která zaznívá při liturgii, nabídla první unikátní prohlídka katedrálního kůru. 14. února pozval regenschori Aleš Nosek zájemce k varhanám Emanuela Štěpána Petra. Fotil Václav Beneš.

Aleš Nosek, dómský varhaník v katedrále sv. Bartoloměje, nejprve stručně seznámil přítomné s nejvýznamnějšími proměnami varhan v průběhu staletí a zejména s poslední revitalizací, která vyvrcholila v roce 2021. Když se plzeňský regenschori přezul do speciální obuvi, mohli posluchači poslouchat mnohé varhanní improvizace, jimiž Aleš Nosek postupně nechal rozeznít různorodé rejstříky varhan, a zároveň zblízka sledovat základy ovládání tohoto královského nástroje.

Poté, co Aleš Nosek zodpověděl všechny položené otázky, zavedl přítomné do tzv. kalkovny, která dává varhanám život – odtud jsou varhany napájeny vzduchem. Další ojedinělou příležitostí byla prohlídka píšťaliště.   

Prohlídky varhan s ukázkou hry Aleše Noska budou probíhat pravidelně, další se chystá v úterý 15. března v 17:00. Prohlídka varhan potrvá přibližně 80 minut. Vstupné 120 Kč. Prosíme zájemce, aby se přihlásili na adrese bastova@bip.cz. Kapacita je omezena na 20 lidí. 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás