Prohlášení České biskupské konference k aktuální situaci na Ukrajině

Publikováno
25. 2. 2022
Čeští a moravští biskupové jednoznačně odsuzují ruskou agresi na Ukrajinu a vyjadřují svou plnou podporu Ukrajině. / Aktualizováno

Čeští a moravští biskupové jednoznačně odsuzují ruskou agresi na Ukrajinu a vyjadřují svou plnou podporu Ukrajině.

Rozhodli, že v neděli 27. února použijeme při bohoslužbách mešní formulář „V době války nebo rozvratu“ spolu s II. eucharistickou modlitbou „O smíření“, obsažené v Českém misálu, a vyhlašují kostelní sbírku, která bude tuto neděli věnována na pomoc Ukrajině.

Ve spolupráci s Charitou ČR nabízejí humanitární pomoc potřebným a vnitřně vysídleným na Ukrajině i těm, kteří uprchnou do naší země. Zároveň prosí věřící, aby se zapojili do konkrétní pomoci případným uprchlíkům.

Připojují se k výzvě papeže Františka a prosí, aby v den Popeleční středy věřící nabídli své posty a modlitby za Ukrajinu.
 
Mons. Jan Graubner
předseda České biskupské konference
Praha, 24. února

Poznámka: 

  • Mešní formulář „V době války nebo rozvratu“ je v Českém misálu na str. 890 (oddíl Mše a modlitby za různé potřeby/ Za veřejné záležitosti), č. 24; II. eucharistická modlitba „O smíření“ je na straně 411 (záložka S2).
  • Biblická čtení k tomuto formuláři jsou k výběru v Lekcionáři VI/1 od str. 429 dále.
  • Přikládáme také k využití texty přímluv.  
  • POZOR ZMĚNA: Výtěžek nedělní sbírky ZASÍLEJTE NA ÚČET PŘÍSLUŠNÉHO (ARCI)BISKUPSTVÍ. Vybrané prostředky budou následně poukázány příslušné (arci)diecézní charitě, která zajistí pomoc jak přímo v Ukrajině, tak také poskytne pomoc a podporu těm, kteří z Ukrajiny již uprchli nebo uprchnou do naší vlasti. Původní číslo účtu neumožňovalo použít prostředky jinde než na Ukrajině. Každopádně budou všechny prostředky použity v souladu s účelem sbírky a prostřednictvím Charity, jak bylo deklarováno. 

(www.cirkev.cz)

Soubory ke stažení

velikost: 128 KB
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás