Charita

Překvapivý výsledek Tříkrálové sbírky 2022 v Diecézi plzeňské – lidská solidarita překonala dosavadní rekord!

Publikováno
7. 2. 2022
Charita
Pokladničky označené logem Charity, s nimiž koledovali tři králové v první polovině ledna, jsou v Diecézi plzeňské sečteny. Na celém území diecéze bylo rozpečetěno celkem 1 372 pokladniček, které vydaly koledu o rekordní částce 5 972 469 Kč. Součástí výtěžku jsou i dary zasílané bankovním převodem nebo vykoledované online.

Výsledek je zhruba o 12 tisíc korun vyšší než v dosud nejhojnějším roce 2020 a je překvapením i pro samotné koordinátory sbírky. Jde o další svědectví o neutuchající velké solidaritě mezi lidmi, jež Tříkrálová sbírka sdružuje v zájmu o pomoc bližním.

Málokdo by na začátku letošního ledna odhadoval, že Tříkrálová sbírka po dvou letech pandemie přesáhne dosavadní rekord z roku 2020. Koordinátoři a koledníci přistupovali k pořádání této největší pravidelné sbírky v České republice s velkou pokorou. Po zásadním propadu v  minulém roce, kdy výtěžek v plzeňské diecézi činil 2 540 034 Kč, byl na místě spíše opatrný optimismus. V roce 2021 totiž do konání sbírky zasáhla pandemie doprovázená nejpřísnějšími opatřeními, která znemožňovala osobní koledování. Obavy, že by se tento neblahý scénář mohl opakovat, byly stále na místě a znovu a znovu byla zvažována všechna preventivní epidemiologická opatření.

To, co si však většina koledníků i dárců z tohoto ročníku odnesla, je radost ze setkání lidí s dobrým srdcem, živá potřeba pokračování v přerušené tradici žehnání domácností a zpěvu koled, potvrzení, že jsme tu spolu a táhneme za jeden provaz při pomoci druhým.

Charita také nasadila historicky nejvyšší počet pokladniček – 1 372. S většinou z nich vyrazili tři králové na koledu, zatímco 185 pokladniček bylo umístěno na veřejných místech, jako byly různé obchody, úřady či kostely. Podrobné informace o výsledku Tříkrálové sbírky v jednotlivých koledních místech Diecéze plzeňské jsou zveřejněny na webu Diecézní charity Plzeň.

Rekordní výtěžek sbírky bude uplatněn na podporu charitních služeb starajících se o různé ohrožené skupiny lidí nebo na přímou pomoc lidem v nouzi či nemoci. V Diecézi plzeňské bylo předem sepsáno skoro šest desítek takových záměrů pomoci. Vykoledované peníze například podpoří domovy pro matky s dětmi v tísni, domovy pro seniory, pomáhající služby pro handicapované nebo nemocné, charitní péči o lidi bez domova, uplatněny budou i na nákup školních pomůcek dětem ze sociálně slabých rodin.

Také republikový součet Tříkrálové sbírky dosáhl zatím nejvyšší hodnoty: 137 601 351 korun a díky koledě online stále narůstá. Oproti minulému roku je to o zhruba 56 milionů více. Souhrn všech výsledků z diecézí je přístupný na oficiálním webu sbírky www.trikralovasbirka.cz. Web poskytuje celoroční možnost koledy online, a dokonce i  konkrétní zacílení finanční pomoci do lokality poblíž dárcova bydliště. Koleda online je tu také například pro ty, jimž je myšlenka Tříkrálové sbírky blízká, ale na setkání s koledníky neměli štěstí.

„Všem koledníkům, všem organizátorům a pomocníkům nesmírně děkuji, jsem moc vděčný vám, dárci, za každý dar,“ říká ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr. „Náklady Charity na služby v Plzeňském a Karlovarském kraji dosahují 350 milionů korun a je to velký úkol zajistit kvalitní služby. Jejich financování je samostatná bolest, kterou vy všichni s námi sdílíte a pomáháte zvládnout. Letošní výsledek je nejvyšší výsledek u nás za dobu konání Tříkrálové sbírky, a pokud máte odvahu ještě pomáhat přes on-line kasičku na www.trikralovasbirka.cz, děkuji. Je tak důležité prožívat spojení v nesení úkolu i radosti z výsledku, která se pozná kvalitní pomocí člověka člověku. Děkuji všem městům, obcím, krajům, MPSV, kteří nám také pomáhají, i během Tříkrálové sbírky 2022,“ uzavírá Jiří Lodr.

(TZ Diecézení charity Plzeň, 4. 2. 2022)

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás