Zemřel biskup František Lobkowicz, rodák z Křimic.

Publikováno
17. 2. 2022
Ve věku 74 let zemřel ve čtvrtek 17. února 2022 biskup ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz. V čele ostravsko-opavské diecéze stál od jejího založení v roce 1996.

 

„Se zármutkem, ale s velkou nadějí ve vzkříšeného Krista, jsem přijal zprávu o úmrtí biskupa ostravsko-opavské diecéze Františka Lobkowicze. Rodák z Křimic u Plzně prožil svůj život v plnosti a statečně nesl ve stáří svůj kříž. Bratře Františku, za všechno, cos udělal pro plzeňskou a zvláště pak pro svou ostravsko-opavskou diecézi, Ti upřímně děkuji.“
Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský
„Byli jsme spolu jmenováni a vysvěceni na biskupy na začátku devadesátých let. Působili jsme spolu jako pražští pomocní biskupové. Já byl poté jmenován do Plzně a on se stal biskupem v Ostravě. Mělo to svou logiku, protože oba jsme dlouhá léta působili jako duchovní v místních farnostech. Já ve Františkových Lázních, on na Těšínsku. Setkání s ním bylo pro mě vždy velkou radostí.“
Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský

Životopis

Biskup František Václav Lobkowicz se narodil 5. ledna 1948 v Plzni. Jeho rodiči byli Jaroslav Claude, kníže z Lobkowicz a Gabriela z Korff-Schmising-Kerssenbrocku. Pocházel z pěti sourozenců. Mladší bratr Filip Zdeněk Lobkowicz je opatem premonstrátského kláštera Teplá u Mariánských Lázní. Členem řádu premonstrátů byl také zesnulý biskup. Slavné sliby složil 10. srpna 1972 v Chotěšově.

František Václav Lobkowicz studoval teologii v Litoměřicích a rakouském Innsbrucku. Na kněze byl vysvěcen Františkem kardinálem Tomáškem 15. 8. 1972 v Praze. Kněžskou službu však mohl vykonávat daleko od svého domova. Působil ve farnostech Frýdek, Jablunkov a Ostrava-Mariánské Hory.

Papežem Janem Pavlem II. byl 17. 3. 1990 jmenován titulárním biskupem v Catabum Castra a světícím biskupem pražské arcidiecéze. Biskupskou konsekraci přijal 7. 4. 1990 v Praze, kde působil až do roku 1996. Po zřízení ostravsko-opavské diecéze papežem Janem Pavlem II. byl 30. května 1996 jmenován prvním sídelním biskupem nově zřízené ostravsko-opavské diecéze. Intronizace proběhla v ostravské katedrále Božského Spasitele 31. srpna 1996.

Současně se založením diecéze čekala na prvního sídelního biskupa řada úkolů. Od zřízení diecézní kurie, vytvoření týmu spolupracovníků, zakládání pastoračních center až po stavbu budovy biskupství na Kostelním náměstí, která byla otevřena v roce 2000. Biskup František Václav Lobkowicz vysvětil desítky kněží, nejen pro svou diecézi, ale také pro řeholní komunitu premonstrátů a další řeholní řády.

Biskupskou službu mu začaly v posledních šesti letech komplikovat zdravotní problémy. V roce 2016 podstoupil náročnou operaci. Po zotavení se znovu zapojil do služby. V roce 2017 byl pro diecézi jmenován pomocný biskup Mons. Martin David, který se 1. 6. 2020 stal apoštolským administrátorem diecéze a převzal úkoly spojené s jejím vedením.

Soubory ke stažení

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás