Biskupství plzeňské nabídne své volné ubytovací kapacity uprchlíkům z Ukrajiny

Publikováno
2. 3. 2022
Vzhledem k narůstajícímu počtu uprchlíků z Ukrajiny, kteří míří také do České republiky, se Biskupství plzeňské rozhodlo poskytnout své volné ubytovací kapacity pro ty, kteří utíkají z území zmítaného válkou. V tuto chvíli se jedná celkem o 9 ubytovacích jednotek. Biskup Tomáš Holub vyzval k zapojení do pomoci také farnosti na území plzeňské diecéze.

„Samozřejmě vnímáme složitou situaci lidí prchající z napadené Ukrajiny, jedná se především o ženy a děti. Proto jsme se rozhodli dle našich sil a možností pomoci a ke stejnému jsem vyzval také všechny farnosti na území plzeňské diecéze. Prozatím budou tyto nemovitosti v tomto režimu šest měsíců, poté vyhodnotíme situaci a uvidíme, co dál,“ řekl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Nabídka ubytování bude probíhat prostřednictvím centrálního portálu neziskových organizací v České republice www.pomahejukrajine.cz, který pomoc s ubytováním uprchlíků zastřešuje.

V plzeňské diecézi humanitární pomoc koordinuje Diecézní charita Plzeň. „Úzce spolupracujeme s potravinovými bankami Plzeňského a Karlovarského kraje jako základním zdrojem potravinové a materiální pomoci. Většina charit již také koordinuje vlastní sbírky v místě svého působení. Diecézní charita vypomůže podle potřeby v dalších lokalitách. Díky tomu budeme moci pomáhat válečným uprchlíkům rovnoměrně v celé diecézi. Výzvy k pomoci zveřejňují charity na svých webech a Facebooku,” sdělil její ředitel Jiří Lodr.

Nabídky konkrétní materiální pomoci mohou zájemci adresovat na e-mail krize@dchp.charita.cz. Je potřeba uvést, o jakou konkrétní pomoc se jedná. „V Plzni přijímáme materiální a potravinovou pomoc do Humanitárního skladu na adrese Cukrovarská 16, a to každý všední den mezi 9. a 15. hodinou. Nejvíce potřebujeme trvanlivé potraviny, jako jsou konzervy, instantní polévky, těstoviny, rýže, olej nebo mléko. Budeme též rádi za darování hygienických potřeb – mýdel, šamponů, kartáčků na zuby, zubních past, toaletního papíru, papírových kapesníků, vlhčených ubrousků či jednorázových žiletek,“ vypočítává ředitel diecézní charity. A doplňuje, že pro nově příchozí bude třeba také dostatek spacích pytlů a karimatek. Pro darování oblečení je rovněž možné využít kontejnerů na textil označených logem Charity, které jsou rozmístěny na území Plzeňského a Karlovarského kraje.

V plzeňské diecézi humanitární pomoc koordinuje Diecézní charita Plzeň. K dispozici jsou například Poradna pro cizince a Terénní krizová služba.

Na pomoc občanům Ukrajiny přicházejícím v důsledku válečného konfliktu do naší diecéze vyhlašuje Diecézní charita Plzeň možnost podpory přes svůj transparentní účet č. 277850809/0300, VS 242, do poznámky připište Ukrajina. Peníze budou použity na zajištění základních životních potřeb těchto lidí.

Další nabídky pomoci mohou zájemci adresovat na e-mail krize@dchp.charita.cz. Je potřeba uvést, o jakou konkrétní pomoc se jedná. „Stále hledáme další možnosti ubytování. Velmi vítaní jsou tlumočníci z ukrajinštiny či ruštiny, ale i další dobrovolníci, například na pomoc s naskladňováním a distribucí hmotné pomoci nebo na výpomoc v administrativě,“ uzavírá ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás