Charita

Válečným běžencům z Ukrajiny vydala Charita v Plzni už 21 tun humanitární pomoci

Publikováno
23. 3. 2022
Charita
Diecézní charita Plzeň eviduje už na 3 000 ukrajinských rodin, jimž poskytla potravinovou a materiální pomoc ze svého Humanitárního skladu v Cukrovarské ulici v Plzni. Hmotností dosahuje vydaná humanitární pomoc 21 tun. Není do ní však počítáno velké množství oblečení, ale ani dek, hrnců nebo dětských kočárků, které zde Charita také vydává. Pro pomoc sem chodí nejčastěji ukrajinské matky s dětmi.

Diecézní charita Plzeň od začátku invaze na Ukrajinu několikrát zopakovala svou výzvu k doplnění Humanitárního skladu trvanlivými potravinami a hygienickými potřebami. V posledních dnech totiž do Cukrovarské ulice přichází pro okamžitou pomoc kolem 300 nových ukrajinských rodin. Dosavadní nápor se podařilo zvládnout zejména díky darům hmotné pomoci od veřejnosti a rozšířením personálních kapacit Charity o desítky dobrovolníků.

Pracovníci Charity byli nejednou svědky závozu obecních sbírek materiální pomoci pro uprchlíky, velké dodávky přivezly také některé organizace nebo firmy. Nezbytná je pro humanitární výdej i úzká spolupráce Diecézní charity Plzeň a Potravinové banky Plzeň.

Charita podle potřeby také zásobuje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, ubytovací kapacity v TJ Lokomotiva Plzeň a poskytuje humanitární pomoc i obcím, které už ukrajinským běžencům poskytly azyl.

Sbírky pro ukrajinské uprchlíky zorganizovaly i další charity v Diecézi plzeňské, rozkládající se na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Sběrná místa charit velmi rychle vznikla i v Karlových Varech, Ostrově, Chebu, Sokolově, Horšovském Týně či v Klatovech.

Humanitární pomoc je stále třeba, bez vás to nezvládneme
Vzhledem k objemu každodenního výdeje odhadují pracovníci diecézní charity, že humanitární pomoc stačí vždy jen na několik dnů dopředu. Zároveň se téměř každý den stává, že některá z důležitých komodit dochází. Charita tedy nepolevuje ve svých výzvách veřejnosti, která dosud projevila nevídanou štědrost.

Pro výdej humanitární pomoci jsou aktuálně nezbytné:

Trvanlivé potraviny:

 • masové konzervy
 • rýže
 • těstoviny
 • luštěniny
 • trvanlivé mléko
 • instantní polévky
 • káva, čaj
 • piškoty, sušenky

Hygienické potřeby:

 • kartáčky na zuby a zubní pasty
 • vlhčené kapesníky
 • toaletní papír
 • šampony
 • sprchové gely
 • dámské vložky
 • menší balení prášku na praní
 • prostředky na mytí nádobí
 • dětské pleny (zejm. velikosti 1 a 6).

Domácí potřeby:

 • hrnce, pánve
 • polštáře.

Pro děti:

 • dětské postýlky
 • kočárky
 • pastelky a omalovánky.

Malé děti samozřejmě ocení i odrážedla nebo koloběžky.

Z kapacitních důvodů diecézní charita do odvolání nepřijímá dary oblečení. Sklad je šatstvem zásoben dostatečně.

Příjem i výdej potravinové a materiální pomoci probíhá v Humanitárním skladu Diecézní charity Plzeň na adrese Cukrovarská 16, Plzeň. Ve všedních dnech od 9 do 16 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin. Individuální předání větších darů mimo uvedenou dobu lze domluvit na tel. čísle 777 167 004. O víkendu neprobíhá výdej oblečení, charitní šatník je po pracovním týdnu nutno celý znovu doplnit.

Humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům lze podpořit i darem na transparentní účet Diecézní charity Plzeň
Na pomoc občanům Ukrajiny, přicházejícím v důsledku válečného konfliktu do Plzeňského a Karlovarského kraje, vyhlašuje Diecézní charita Plzeň možnost podpory přes svůj transparentní účet.

Transparentní účet Diecézní charity Plzeň:
277850809/0300, VS 242,
do poznámky připište Ukrajina

Peníze budou použity na zajištění základních životních potřeb těchto lidí. Děkujeme všem dárcům za včasnou podporu při zajišťování pomoci válečným běžencům.

Diecézní charita poskytuje příchozím i poradenství
Významnou úlohu v pomoci lidem přicházejícím z Ukrajiny sehrává také plzeňská charitní Poradna pro cizince. Od prvních dnů zásadně pomohla navýšením asistenční služeb na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra v Jagellonské ulici.

Pracovnice zde příchozím, kteří čekali v mnohahodinových frontách, pomáhaly s vyřízením speciálního víza a předávaly jim další důležité informace. Například o tom, co je třeba si vyřídit na dalších úřadech, a o možnostech podpory od státu nebo pomáhajících organizací. Připravily zde také dětský koutek pro utrmácené děti. Poradně se během několika dnů podařilo rozšířit síť tlumočníků z ukrajinštiny o více než dvacet dobrovolníků. Společně poskytovaly poradenství 250–300 lidem denně. V zázemí Poradny pro cizince probíhalo i vyhledávání volných ubytovacích kapacit.

Jak se proměňuje situace přicházejících rodin, je nyní pomoc směřována na činnosti, jako je pomoc s vyřízením dočasné ochrany, s umisťováním dětí do škol nebo s registrací u lékaře. Poradna v neztenčené míře pomáhá také všem dalším cizincům potřebujícím asistenci například při jednání s úřady.

Charitní služby jsou otevřeny všem lidem bez rozdílu a nejsou nijak omezeny
Naše charitní služby nebyly v důsledku přílivu uprchlíků nijak omezeny a jsou otevřeny všem lidem bez rozdílu. Mezi charitní služby provozované na území Plzeňského a Karlovarského kraje totiž patří také azylové domy pro matky s dětmi v tísni, rodiny či jednotlivce, domovy pro seniory, nízkoprahová a komunitní centra, občanské poradny, noclehárny, sociálně terapeutické dílny, programy sociální rehabilitace, pečovatelské služby, stacionáře pro handicapované a další. V oblasti humanitární pomoci a poradenství pro cizince pracujeme ještě více než dříve, aby se pomoci dostalo opravdu všem.

Charita poskytuje pomoc lidem v ohrožení nebo nouzi bez ohledu na jejich věk, pohlaví, politické smýšlení, rodinné uspořádání, zdravotní stav, sexuální orientaci, sociální a ekonomickou situaci a postavení, jejich příslušnost k etnické nebo národnostní menšině, víře, náboženství a kultuře.

(Diecézní charita Plzeň, tisková zpráva 23. března 2022)

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás