Katedrála sv. Bartoloměje

Čtyři osobnosti obdržely ocenění u příležitosti 29. výročí vzniku diecéze

Publikováno
1. 6. 2022
Katedrála sv. Bartoloměje
Biskup Tomáš Holub vedl u příležitosti výročí vzniku plzeňské diecéze bohoslužbu v katedrále sv. Bartoloměje. Tradičně ocenil osobnosti, které dlouhodobě přispívají k veřejnému životu v diecézi. Mezi čtyřmi oceněnými je malíř, hudebník, starosta a varhanice, které dále představujeme.

Jozef Kaminski

Jeho velkou zálibou je malba. Plastiky a obrazy světců zdobí mnoho kostelů na Tachovsku, v nichž by jinak bylo jen prázdné a pusté místo. Podílel se také na restaurování mnoha obrazů, soch a figurek betlémů. Pochází se Slovenka z okresu Spišská Nová Ves, kde se vyučil jako umělecký štukatér a celý život se tomuto řemeslu věnuje. S manželkou Danuší vychovali tři děti. K jeho koníčkům patří malování obrazů (krajinky, portréty, náboženské motivy). Je mu 82 let.

Václav Benda

Jako absolvent Státní konzervatoře se celý život věnuje hudbě. Dvacet devět let působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde vypomáhá dodnes. Službu varhaníka v Karlových Varech vykonává již 61 let.

Narodil se v roce 1938 v Nestrašovicích v okrese Příbram. Po absolvování Vyšší hudebně pedagogické školy v Praze absolvoval Státní konzervatoř v oboru housle. Po ukončení tehdy povinné vojenské služby, kde hrál u plukovní hudby na pozoun, nastoupil jako učitel houslí a souborové hry na Základní uměleckou školu ve Staré Roli. Na této škole se také v roce 1969 stal ředitelem, ale v době normalizace byla tato jeho činnost ukončena. Od roku 1980, celých 29 let, působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde byl členem violové sekce. V roce 2010 odešel do důchodu, ale v orchestru stále vypomáhal a dodnes vypomáhá v ZUŠ.

Od roku 1961 působí Václav Benda ve Staré Roli, případně i v Rybářích, jako varhaník. Na varhany se naučil sám a ve Staré Roli hraje do dnešního dne.

Má syna Václava, který je absolventem AMU a Teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2019 syn přijal v Českých Budějovicích jáhenské svěcení a působí ve farnosti Březnice.

David Kraml

Narodil se v roce 1974 v Domažlicích. V Hoře Svatého Václava začal roku 1996 podnikat v pohostinství a hoteliérství. U tohoto podnikání vydržel dodnes. Starostou malé obce Hora Svatého Václava je od roku 2010, po celou tuto dobu je jeho snahou to, aby se zdejší kostel sv. Václava dostal do povědomí širokého okolí, jako místo, kde se stále konají nejen bohoslužby, ale i různé kulturní akce. Dále se po celou dobu starostování snaží tuto památku společně s církví a památkáři postupnými kroky zvelebovat, aby mohla sloužit i dalším generacím.

Jana Vlnařová

Ve svých 18 letech se začala věnovat profesionální práci varhanice při různých příležitostech v rámci celé Plzně a okolí. Jako varhanice byla nejprve zaměstnaná u nýřanské Pohřební služby, kde měla na starost okresy Plzeň–jih a Plzeň–sever. 

Při pohřebních obřadech hrávala v asi padesáti kostelích. Dlouhou dobu hrála na varhany při bohoslužbách v plzeňských kostelech Panny Marie Růžencové, sv. Bartoloměje, Nanebevzetí Panny Marie, sv. Martina a Prokopa a u sv. Jiří, což byl její domovský kostel. Od svých osmnáctin, celkem 50 let, hrála na plný úvazek. Pak jako důchodkyně do svých devadesáti let v Plzni–Lobzích.

 

31. května fotil v katedrále sv. Bartoloměje Václav Beneš.

 

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás