Nově opravenou kapli ve Štítarech požehnal biskup Tomáš Holub

Publikováno
24. 10. 2022
Zrekonstruovanou kapli sv. Judy Tadeáše slavnostně otevřeli v neděli 23. října ve Štítarech u Hostouně. Celkové náklady na opravu činily 11 milionů Kč. Před sedmi lety, kdy rekonstrukce začala, to byla ruina, která by se za pár let zcela rozpadla.

Město do opravy dalo asi šest milionů korun, k tomu se mu podařilo sehnat nejprve menší a poté čtyřmilionovou dotaci, díky níž se mohla oprava urychlit. "Budou tu bohoslužby a další akce, kaple bude využívaná," řekl dnes ČTK Miroslav Rauch, starosta Hostouně, pod kterou Štítary patří. Dodal, že obnovu chtěli místní občané. "Určitě už tu bude vánoční zpívání, místní jsou hodně akční," řekl dále ČTK starosta. Obec Štítary je podle něho dost zanedbaná, protože tam měla být přehrada, která byla vyňata ze státního generelu vodních nádrží až v roce 2018. "Od té doby máme jistotu, že peníze, které sem dáváme, budou vynaložené účelně," uvedl.

Hostouň se po pětiletém jednání s plzeňským biskupstvím v roce 2015 dohodla, že převezme kostelík do vlastnictví, zatím na 20 let. "Nevěděli jsme, jestli se nám podaří sehnat peníze na opravu. Darovací smlouvu jsme uzavřeli do roku 2035. Potom si sedneme a budeme řešit, co dál. Jestli si to necháme, nebo předáme církvi - to se uvidí," uvedl starosta. Převod na město musel být proveden kvůli tomu, aby Hostouň mohla žádat o dotace a splnit udržitelnost investice. Městečko má 1300 obyvatel, ve Štítarech jich žije necelá stovka.

"Tato rekonstrukce je malým zázrakem. Před sedmi lety byla kaple do třech metrů zelená, zarostlá - uvnitř byly řasy a mech. Nebyla tam žádná okna, střecha byla napůl spadlá, vevnitř se rozpadalo zdivo," řekl ČTK Jakub Hinterholzinger z domažlického odboru památkové péče.

Kaple, která stojí na kopci na frekventované silnici z Horšovského Týna na Bělou nad Radbuzou a dále na hraniční přechod Železná, je kompletně vybavená mobiliářem. Velký oltářní obraz namalovala pouze za náklady místní rodačka Ivana Fišerová, která žije v USA.

Štítarská kaple, která je od roku 1992 kulturní památkou, byla postavená v roce 1705.

(Zdroj: ČTK)

Fotil Jiří Strašek.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás