ČTK | Plzeňský biskup Holub: Papež František vnesl do církve nové impulzy a otevřenost

Publikováno
13. 3. 2023
Papež František vnesl podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba do katolické církve nové pohledy a impulzy, větší otevřenost církve a odpovědnost na řešení světových problémů, komunikativnost i snahu řešit palčivá témata. Je bezprostřední, skromný, vtipný i odvážný, protože jeho novým pohledům a snahám ne vždy všichni představitelé církve chtějí naslouchat a chtějí je pochopit, řekl Holub ČTK u příležitosti desátého výročí papežova zvolení. To připadá na dnešek.

Papež podle něj vnesl nová témata jako ekologie, vnímavost vůči jednotlivci, který nemůže být ztracen ve strukturách církve, nebo důraz na zapojení laiků, a především žen, do života i do řízení církve. "To, co je pro něj také důležité, jsou snahy, aby církev byla v této době, kterou on nazývá změnou epoch, schopná reagovat na věcí měnícího se světa. A aby byla odvážná a jen se nezabarikádovala sama v sobě. Aby byla společenstvím, které žije radosti i starosti tohoto světa, a ne uzavřené společenství, které se stará 'jen o duši' člověka. Církev se má starat i o to, abychom byli schopni žít na tomto světě v nějaké celistvé ekologii, to znamená v dobrých vztazích vůči přírodě, vůči druhým lidem, ale také vůči bohu," uvedl Holub.

Papež podle něj zdůrazňuje, že bohatý svět se nesmí uzavřít a být spokojený s tím, že si vystavil dostatečně vysoké zdi, aby se za ně nedostali ti, kteří potřebují pomoc. "Ten jeho velmi prostý způsob života - odešel z papežského paláce, jezdí malým fiatem, nosí si sám tašku, má ošoupané boty - to jsou všechno věci, které nejsou vnějším marketingovým symbolem, ale podstatou toho, jak on vidí službu církve v dnešním světě," konstatoval Holub.

Zásadní je podle něj také papežův jednoznačný až nesmlouvavý přístup k řešení problému sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí církve. Změnou, kterou František vnesl do Vatikánu a která je typická pro jeho pontifikát, je také otevřená komunikace. Papež jde sám příkladem - dává tiskové konference při všech návratech ze svých pastýřských cest, dává médiím rozhovory, mluví v televizích, je schopen komunikovat mnohem šířeji na sociálních sítích, řekl plzeňský biskup.

František také povzbuzuje lokální církve, aby byly ve svém prostředí autentické. Z osobních setkání s papežem měl Holub vždy pocit, že se mu při rozhovoru naprosto věnoval. "Je velmi srdečný, je vtipný a vypráví vtipy, ale na druhou stranu, dokáže velmi dobře naslouchat a také velmi jednoznačně říci, že jsou základní principy, na kterých je třeba trvat. Já jsem ho vnímal jako strukturovaného jezuitu s veselou duší," dodal.

Autor: Lada Pešková, Česká tisková kancelář

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás