Chebské varhanní léto 2023

Publikováno
19. 6. 2023
27. ročník série koncertů duchovní hudby Chebské varhanní léto 2023 s podtitulem „Ku poctě řemeslu varhanářskému“ proběhne 5. července až 2. srpna v Chebu.

Varhanářství – řemeslo s tradicí sahající do daleké historie a řemeslo stále živé. Abychom odhalili, co tato práce obnáší, je ideální setkat se s živým varhanářem – a to přímo při práci. K zastižení bývá nejčastěji ve varhanách, v dílně, nebo na cestě za varhanami, pokud zrovna nedospává po nočním ladění varhan. Varhanář, který své řemeslo bere vážně, často se svému okolí může jevit jako do varhan zamilovaný podivín. Varhanářství ovšem patří mezi povolání, které bez určité dávky posedlosti nelze vykonávat.

Na první pohled je to práce v krásném prostředí chrámů, koncertních sálů. Na pohled druhý je to práce v zimě nebo horku, ve výšce, stísněných prostorách útrob nástrojů, v hluku silných i vysokých tónů píšťal a často v letitém prachu obohaceném o torza uhynulých tvorů – myší, ptáků aj. Nemilým úskalím tohoto řemesla je např. špatná dostupnost toalety, což by v souvislosti s tak vznešeným nástrojem nikdo nedával do souvislosti. Často bývá pro varhanáře jediným řešením křovinné zákoutí starého opuštěného hřbitova.

Řemeslo i přes mnohá úskalí dává mnohé pocity radosti. Když se vám pod rukama v plné kráse rozezní několik let nehrající nástroj! Nebo některý z varhaníků po koncertě či mši vysloví pochvalu, že se mu skvěle hrálo na dokonale připravený nástroj!

Západočeské pohraničí bývalo bohaté na zručné varhanáře – namátkou Loketská škola – varhanáři Starck, Schlick, Chebsko – Sommer, Zaus, Müllerové, Tachovsko – rod Gartnerů aj. Dnes v této lokalitě nenajdeme jedinou varhanářskou dílnu. Ovšem varhanářství není s tímto osudem osamoceno. Podobně zmizelo z příhraničí řemeslo koželuhů, mýdlařů, aj. Mezi řemesly je pravděpodobně na Chebsku nejslavnější a dodnes nejčastěji zmiňované řezbářství – včetně mimořádné techniky reliéfní intarzie.

Do 27. ročníku CHVL jsme do Chebu pozvali varhaníky, kteří spolupracují s varhanářem CHVL Václavem Válou z Prahy-Stodůlek (Jakub Janšta, Linda Sítková, Ondřej Valenta a Přemysl Kšica). O spolupráci se dozvíte postupně během pěti koncertů. Mimořádně vzácným hostem je pan Martin Poruba, pražský katedrální varhaník v letech 1994-99.

Koncerty festivalu jsou opět rozděleny mezi dva chrámy – sv. Mikuláše a Alžběty v Chebu. Koncerty začínají vždy v 19:00, vstupné 80 Kč, předprodej v KC Svoboda

PROGRAM:

 • 5. července, Evangelický chrám Pokoje: Koncert pro varhany a flétny
  • Účinkují: Jakub Janšta – varhany, Martina Bernášková - flétny
  • Program: A. Vivaldi, J. Hotteterre, F. Mendelssohn - Bartholdy, J. Brahms, F. Poulenc, improvizace aj.

 •  12. července, Evangelický chrám Pokoje: Koncert pro hoboj a varhany
  • Účinkují: Linda Sítková – varhany, Jaroslava Čiháková-Tajanovská – hoboj
  • Program: C. Ph. E. Bach, D. Cimarosa, A. Marcello aj.

 • 19. července, chrám sv. Mikuláše a Alžběty: Koncert pro housle a varhany
  • Účinkují: Ondřej Valenta – varhany, Ludmila Pavlová – housle
  • Program: A. Vivaldi, W. A. Mozart, G. A. Merkel, T. Vitali aj..aj.

 • 26. července, chrám sv. Mikuláše a Alžběty: Recitál Martina Poruby
  • Varhanní hudba 19. a 20. století: F. Mendelssohn-Bartholdy, C. Franck, B. A. Wiedermann, varhanní improvizace aj.

 • 2. srpna, chrám sv. Mikuláše a Alžběty: Koncert pro trumpety a varhany
  • Účinkují: Přemysl Kšica – varhany, Jiří Pohnán, Miroslav Smrčka, Miroslav Fejfar – trumpety
  • Program bude upřesněn

 

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás