Biskup Tomáš podpořil sbírku pro Ukrajinu

Publikováno
13. 4. 2024
Sbírku spustil začátkem dubna vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř ve spolupráci s organizací Paměť národa. Vybírají prostředky na nákup vozu, který by pomohl dopravovat padlé ukrajinské vojáky z fronty domů k jejich blízkým.

„Při návštěvě Chersonské a Mykolajivské oblasti jsem před rokem na vlastní oči viděl hrůzy, které se na Ukrajině dějí. A také obdivuhodnou statečnost lidí, kteří nasazují své životy za svobodu nejen lidí na Ukrajině, ale i v dalších evropských státech. Desetitisíce  těchto vojáků už se nikdy nevrátí domů. Chceme všem rodinám zasaženým takovou ztrátou pomoci alespoň tím, že dostanou možnost se se svými blízkými naposledy rozloučit,“ popisuje František Talíř.

Cesta z fronty do domovů padlých často trvá desítky hodin a bez chladírenského vozu, který těla mrtvých udrží v optimální teplotě, ji uskutečnit nelze. Auto pořízené ze sbírky  bude mít na starosti pravoslavný vojenský kaplan Vasyla Vyrozub z Oděsy. Na začátku války strávil více než 2 měsíce v ruském zajetí, kde byl tvrdě mučen. Nyní spolu s dalšími vojenskými kaplany vykonává nelehkou službu pro padlé vojáky.

„Ukrajina má své padlé v obrovské úctě. Každého vojáka se snaží dovézt nazpět k jeho rodině a umožnit jim tak důstojné poslední rozloučení s blízkým zemřelým. Proto jsem se rozhodl tuto sbírku podpořit,“ vysvětluje plzeňský biskup Tomáš Holub, který byl prvním vojenským kaplanem v historii české armády i hlavním kaplanem Armády ČR v hodnosti plukovníka.

František Talíř navštívil Ukrajinu spolu s organizací Paměť národa už před rokem, letos v druhé půlce dubna společnou cestu plánují znovu. Do válkou zasažených regionů přivezou vedle chladírenského vozu pro vojenské kaplany také 3 sanitky a 35 plicních ventilátorů pro vojenské nemocnice, dále obrněný transportér pro převoz osob a také 7 terénních automobilů pro paramediky působící na frontové linii.

Sbírku můžete podpořit ZDE.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás