Budovu biskupství zakrylo lešení. Probíhá oprava fasády.

Publikováno
11. 7. 2024
Na začátku července byla zahájena oprava uliční fasády budovy Biskupství plzeňského na náměstí Republiky v Plzni. Ta se dočká i nových oken.

Po postavení lešení probíhá aktuálně čištění fasády a kamenických prvků tlakovou vodou. Je také nutné provést doplňující restaurátorské průzkumy omítek a kamenických prvků.

Ve čtvrtek 11. července proběhl kontrolní den za účasti dodavatelské firmy, restaurátorů a zástupců státní památkové péče. Během něho bylo zjištěno, že podstavce z umělého kamene nesoucí kříže ve štítu jsou v havarijním stavu a bude nutné je nahradit kopiemi. Předmětem prací je kompletní restaurování všech kamenických prvků a štukové výzdoby. Nesoudržné vrstvy omítek budou odstraněny a chybějící plochy doplněny a sjednoceny.
Po třiceti letech boudou osazena nová okna a repasovány dřevěné žaluzie ve štítech. Zda se změn dočká také barva fasády nelze v tuto chvíli předjímat. Vše bude určeno na základě výsledků průzkumů a konzultací s památkáři.

Generálním dodavatelem stavby je firma SILBA Elstav s.r.o., restaurátorem kamene je Karel Granát a restaurátorem kovářských prvků je Václav Minařík.

Smluvní náklady rekonstrukce jsou ve výši 3,19 milionu Kč vč. DPH. Projekt je spolufinancován pomocí individuální dotace z rozpočtu Plzeňského kraje ve výši 1 milion Kč, dále dotací z Města Plzně ve výši 300 tisíc Kč. Zbývající část pokryjí vlastní zdroje Biskupství plzeňského.

V plné kráse by se fasáda měla ukázat koncem září letošního roku.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás