Kostel v Přešticích prošel kompletní rekonstrukcí. O víkendu proběhlo slavnostní otevření.

Publikováno
11. 12. 2023
Na začátku rekonstrukce v roce 2021 předal biskup Tomáš Holub symbolický klíč od kostela Nanebevzetí Panny Marie jednateli stavební firmy BOLID M Václavu Maršíkovi. Klíč byl pozlacený vrácen plzeňskému biskupovi při bohoslužbě k slavnostnímu otevření přeštického chrámu po rekonstrukci v sobotu 9. prosince.

Po mši svaté, které se účastnil ministr kultury Martin Baxa, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták nebo starosta Přeštic Tomáš Chmelík, si mohli návštěvníci opravený kostel prohlédnout a zhlédnout časosběrný dokument o jeho rekonstrukci. Na individuální prohlídky navázala beseda s restaurátory a dalšími lidmi, kteří se na náročné opravě podíleli.

Rekonstrukcí prošel obvodový plášť a povrchy. V interiéru byla obnovena výmalba a rekonstruovaný mobiliář, tedy obrazy a sochy. U hlavní silnice prošlo kompletní obnovou schodiště, které bylo v havarijním stavu. Prohlídkový okruh barokního chrámu se nově rozšiřuje o opravenou kapli sv. Barbory. Proměnou v barokním chrámu prošly třeba mramorové části sedmi oltářů, které jsou ojedinělé svou velikostí, hlavní má výšku 20 metrů. Restaurátoři vytvořili na západní straně novou balustrádu z pískovce, jež nahradila původní betonovou. Ornamenty se vyřezaly přímo v lomu, dohromady váží 36 tun.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován v letech 1750 až 1775 podle plánů nejvýznamnějšího barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na hlavním oltáři kostela se nachází obraz Panny Marie Bolestné, který byl roku 1711 církví uznán za zázračný. Právě statisícová poutní procesí k tomuto obrazu byla důvodem výstavby nového většího poutního kostela. V roce 2008 byl chrám prohlášen za národní kulturní památku.

 

Fotila Soňa Pikrtová.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás