Takto prožívali účastníci z plzeňské diecéze Celosvětové setkání mládeže v Portugalsku 🇵🇹

Publikováno
31. 7. 2023
Aktualizováno 7. srpna | Od 1. do 6. srpna se v portugalském hlavním městě Lisabonu uskuteční Celosvětové setkání mládeže s papežem Františkem. Už od úterý 25. července prožívají setkání mladí z plzeňské diecéze společně s biskupem Tomášem Holubem v severoportugalském Portu. Na této stránce přinášíme střípky a momentky z tohoto setkání.

154 mladých z plzeňské diecéze prožilo Celosvětové setkání mládeže s papežem v Lisabonu. Hlavní body programu najdete níže, stejně jako momentky ze setkání.

7. 8. 2023

Před nedělní půlnocí přistálo letadlo s poutníky z plzeňské diecéze na mnichovském letišti. Domů se tak všichni mladí šťastně vrátili v pondělí nad ránem. Přejeme všem účastníkům Celosvětového setkání mládeže s papežem pokojnou aklimatizace po týdnu plného itenzivních duchovních zážitků. Během roku proběhne ještě několik reflexních setkání. 

Reportáž v TV NOE s účastníky z plzeňské diecéze 😎

6. 8. 2023

Papež František při dnešní závěrečné mši svaté, které se zúčastnilo 1,5 milionů lidí, oznámil, že v roce 2027 se uskuteční Celosvětové setkání mladých v jihorojské Soulu. Zároveň papež pozval mladé do Říma na Jubileum mladých v roce 2025.

Plzeňská diecéze na Celosvětové setkání mládeže v Lisabonu:

Biskup Tomáš Holub u kříže Celosvětových dnů mládeže:

4. 8. 2023

Po čtvrtečním přivítání papeže Františka se mladí čeští poutníci opět sešli v českém centru k pravidelné katechezi a mši svaté. Program byl tentokrát zaměřen na sílu milosrdenství a odpuštění. Svoji katechezi brněnský biskup Pavel Konzbul otevřel připomenutím, že Bůh nám odpustí vše.

Biskup dále upozornil, že katolíci mohou odpuštění považovat za samozřejmé a přestat jej tak vnímat s vděčností. “Víme, že na kolik odpustíme my svým bližním, natolik odpustí Bůh i nám. Odpuštění nás vede ke svobodě a Bůh čeká, že se k němu v tomto připojíme,” doplnil biskup.

Na závěr katecheze biskup Konzbul vyzval mladé, aby se nebáli odpouštět, i když to někdy není jednoduché. “Jsem přesvědčen že milosrdenství je nit, která nás spojuje s Bohem a pokud toto činíme s úsměvem, tak se tato nit stane nití zlatou,” uzavřel své povídání biskup.

Následovala adorace s možností svátostí smíření. Biskup Konzbul na jejím začátku vybídl účastníky k otevření srdcí k odpuštění.

Biskup Tomáš: "Fotka s Karlovaráky. Jsem moc rád, že je tady taková dobrá parta."

2. 8. 2023

Katecheze biskupa Tomáše Holuba v Českém centru v Lisabonu

A jak hodnotí dosavadní průběh sami účastníci? Několika z nich jsme se zeptali.

1. Jaké bylo přivítání na místě v Portu. Kde jste ubytováni?

Anežka Kroupová: "Přivítání na místě bylo velmi milé, místní byli velmi ochotní a jsme ubytovaní na základní škole v Sobreiře."
Pavel Pek: "Přivítání bylo pěkné, čekali nás tady a dostali jsme při příjezdu každý balíček, který byl plný překvapení. Potom jsme se přesunuli do svých tříd, kde jsme ubytovaní a kde nás čekaly matračky, takže většina z nás si nemusela ani nafukovat vlastní karimatku, což bylo velké plus. Takže za mě je přijetí místními deset z deseti."

2. Co jste zatím prožili a jaké jsou pro tebe nejsilnější okamžiky?

Markéta Sebjánová: "Pro mě je nejsilnější okamžik to společenství, utužování vztahů a navazování nových přátelství, ať už z mezinárodního měřítka nebo českého měřítka. České mše byly krásné. A samozřejmě zážitkem jsou i krásy Portugalska, ať už moře, architektura nebo víno."

3. Jak a kdy se přesouváte do Lisabonu a co vás tam všechno čeká?

Viliam Mocák: "Bude to velice zajímavá cesta, jedeme autobusem, kde utužíme partu. Doufáme, že se nám podaří dostat se i do Fatimy, která je kousek od dálnice. A velice se těšíme i do Lisabonu, kde se střetnou mladí z celého světa a kde s nimi vytvoříme jedno velké společenství."

4. Je v ulicích portugalských měst poznat, že se tu koná CSM?

Michal Štěpnička: "Určitě to poznat je, protože je tu velký počet mladých lidí z celého světa, je to skutečně velká událost, při které se setkáme s papežem Františkem, na což se velice těšíme. Myslím si, že by si to nikdo neměl nechat ujít, a proto se tu sjel celý svět."

VIDEO | Mše svatá na závěr pobytu ve farnosti Sobreira v Portu, kde pobývali mladí z Polska, Francie a České republiky 🇵🇱🇫🇷🇨🇿 Celebroval ji plzeňský biskup Tomáš Holub.

Atmosféra po skončení mše svaté před farním kostelem v Sobreiře 🥁

Česká výprava v sobotu 29. července slavila mši svatou spolu s ostatními národy z celé portské diecéze. V městském parku v Portu ji celebroval tamější biskup Manuel da Silva Rodrigues Linda za účasti biskupů z celého světa. Koncelebrovali také plzeňský biskup Tomáš Holub, pomocný biskup českobudějovický Pavel Posád a další kněží z České republiky.

Hlavní program SDM

pondělí 31. července

 • příjezd, ubytování, volný program
 • 20:00 nabídka mše svaté – kostel Igreja Paroquial de Nossa Senhora do Carmo do Alto do Lumia

úterý 1. srpna

 • příjezd, ubytování
 • 19:00 – Slavnostní zahajovací mše svatá
 • 20:00 nabídka mše svaté (v češtině) – kostel Igreja Paroquial de Nossa Senhora do Carmo do Alto do Lumia

středa 2. srpna

 • 9:30 dopolední program v českém centru (katecheze, mše svatá)
 • odpoledne a večer Youth festival a City of Joy

čtvrtek 3. srpna

 • 9:30 dopolední program v českém centru (katecheze, mše svatá)
 • 17:45 – Příjezd a vítání papeže Františka, Youth festival a City of Joy

pátek 4. srpna

 • 9:30 dopolední program v českém centru (katecheze, mše svatá)
 • 18:00 – Křížová cesta s papežem Františkem, Youth festival a City of Joy

sobota 5. srpna

 • dopolední program v českém centru (mše svatá)
 • pouť do parku Tejo, 20:45 – Večerní vigilie s papežem Františkem

neděle 6. srpna

 • 9:00 – Slavnostní závěrečná mše svatá, hlavní celebrant papež František

Světové dny mládeže

Světové dny mládeže nabízí širokou nabídku programů. Společné programy (zahajovací mše svatá, příjezd svatého otce, křížová cesta) s poutníky z celého světa budou na jednom místě v Parque Eduardo VII. Na závěrečný program poputují do Parque Tejo, kde mladí prožijí s papežem vigilii, přespí pod širým nebem a další den budou slavit závěrečnou mši svatou. Od středy do pátku budou probíhat Youth festival a City of Joy.

Dopolední program v českém centru nabídne každý den mši svatou a katecheze v češtině. Katecheze mají připravené čeští a moravští biskupové. Více o programu v českém centru ZDE. Mladí čeští poutníci si pak v odpoledních hodinách mohou vybrat z pestré nabídky programů a setkat se s dalšími účastníky z celého světa.

Youth festival (Festival mladých) je široká nabídka kulturního a zábavného programu. Veliké množství koncertů, přednášek, divadla, workshopů, sportu. Každý si může vybrat, co ho zajímá a potká se zde se zajímavými lidmi ze všech světadílů.

Každý poutník může vyrazit do města pravé křesťanské radosti, City of Joy, do Jardim Vasco da Gama, kde bude příležitost ke svátosti smíření, duchovnímu rozhovoru, ztišení před Pánem v adoraci a také možnost hledání svého životního povolání. Součástí nabídky je totiž "veletrh" řeholí a setkání s těmi, kdo se vydali na cestu s Pánem v modlitbě a službě.

Fotogalerie

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás