Katedrála sv. Bartoloměje

Plzeňský varhanní festival 2022: Pavla Salvová a Jan Rotrekl

začátek akce
23. 5. 2022 19:00
konec akce
23. 5. 2022 21:00
I tento rok připravuje Biskupství plzeňské a obecně prospěšná společnost Ars Christiana Plzeňský varhanní festival. Posluchači se opět mohou těšit na varhanní koncerty v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni i na výstavu o varhanách. 23. května v 19:00 zahrají na varhany Pavla Salvová a Jan Rotrekl. Vstupenky k zakoupení na místě. Vstupné na koncert 150 Kč, zlevněné 80 Kč (abonmá 450/250 Kč).

Zazní: G. F. Händel, C. Franck, C. Saint-Saëns, Ch. Tournemire, D. Bédard.

Pavla Salvová (roz. Bočková) pochází ze Svitav z hudební rodiny. Na klavír a varhany začala hrát nejdříve pod vedením svého otce, ve studiu varhan potom dále pokračovala u MgA. Ireny Chřibkové v Praze. Byla přijata na Royal Academy of Music v Londýně do třídy prof. Susan Landale, kde také obdržela stipendium. V Londýně Pavla působila jako regenschori v Christ Church, Crouch End. Obdržela dvě první ceny v interpretačních soutěžích (Henry Richards Prize, Eric Thiman Prize). Později studovala na HAMU v Praze u MgA. Josefa Popelky. Účastnila se interpretačních kurzů s významnými osobnostmi jako Lionel Rogg, Daniel Roth, Stefan Engels, Bine Bryndorf. Vystoupila na koncertech v Londýně, Leicesteru, Croydonu, Cambridge, Praze a různých místech republiky. V německém Neresheimu se podílela na živém natáčení nešpor rozhlasem BBC, podílela se také na natáčení CD „Welte restored“ na historických varhanách v anglickém hrabství Kent. Vystupovala na harmonium v Queen Elisabeth Hall. Působí jako varhanice a pedagožka na Berounsku. Spolupracuje se zpěváky a instrumentalisty. Zajímá se o francouzskou varhanní literaturu.

Jan Rotrekl získal první varhanické vzdělání u Ireny Chřibkové na ZUŠ Klementa Slavického v Praze. Ve studiu dále pokračoval ve Francii pod vedením Erica Lebruna na Conservatoire à rayonnement régional de Saint-Maur-des-Fossés, kde studium zakončil s nejvyšším možným hodnocením. V letech 2010–2014 pak studoval ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve třídě Martina Haselböcka. Kromě toho absolvoval mistrovské kurzy u Martina Sandera, Luigiho Tagliaviniho či Piera Damiana Perettiho. Sólově vystupoval v České republice, na Slovensku, v Německu, Francii, Rakousku, Rusku a Finsku. Jeho repertoár zahrnuje závažná díla od renesance po hudbu 21. století s důrazem na hudbu současnou. Provedl např. cyklus Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce, v rámci festivalu soudobé hudby Wien Modern uvedl v premiéře varhanní skladby rakouského skladatele Friedricha Cerhy. V roce 2019 v české premiéře uvedl dílo Fantasia Apocalyptica amerického tvůrce Donalda E. Knutha. Vystupuje rovněž s dalšími sólisty a tvoří duo s varhanicí Pavlou Salvovou.

Vedle hudby se Jan Rotrekl věnuje také vědecké práci. Na pražské VŠCHT vystudoval fyzikální chemii a v témže oboru získal v roce 2019 i doktorský titul. V současnosti pracuje na Ústavu chemických procesů AV ČR, kde se věnuje zejména fyzikálně-chemické charakterizaci čistých látek a studiu termodynamiky směsí.


Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás