Lochotínská farnost v Plzni připravuje stavbu nového kostela

Publikováno
4. 12. 2017
V neděli 3. prosince 2017 podepsala farnost Plzeň - Severní předměstí memorandum s plzeňským biskupstvím o spolupráci na realizaci projektu „Kostel pro Lochotín". Záměrem zdejší farnosti je, aby nový kostel na Lochotíně vyrostl během několika příštích let.

K nedělním bohoslužbám se farnost doposud schází v Lochotínském pavilonku, který však není dostatečně velký, nepatří farnosti a nejedná se o vhodný liturgický prostor. Místo pro nový kostel bylo vybráno, ve spolupráci se zástupci Úřadu městského obvodu Plzeň 1, v Komenského ulici nedaleko tramvaje č. 1. Farnost za tento pozemek nabídla městu Plzeň jiný, který má v majetku a může být využit pro rozšíření ČOV, záměr směny byl odsouhlasen Radou a Zastupitelstvem města Plzeň. Kromě vlastního prostoru pro bohoslužbu by v objektu mělo být potřebné zázemí pro další aktivity a možnosti setkávání.

Farnost na Severním předměstí vznikla v roce 1996 a v současné době má téměř 400 členů. Velkou část tvoří rodiny s dětmi a mládež, patří do ní i jeden z největších plzeňských skautských oddílů, který navštěvuje více než 130 dětí. Přes týden nachází zázemí v malé farní budově v Komenského ulici nazývané „Domeček“, v neděli se schází v Lochotínském pavilonku, který má ve výpůjčce od města. Pro rozvíjející se farnost přestávají stávající prostory stačit. Na území farnosti je sice jeden z nejstarších plzeňských kostelů Všech svatých na Roudné, ten je však špatně dostupný, nemá dostatečnou kapacitu a navíc v památkově chráněném objektu není možné vybudovat potřebné zázemí, například místnost pro děti, které mají během bohoslužby vlastní program.

Nový kostel bude sloužit především k bohoslužbám, příležitostně se zde mohou konat například koncerty vážné hudby. V zázemí kostela se mohou setkávat skupinky mládeže nebo dospělých z farnosti. Podoba kostela se bude teprve vytvářet, musí respektovat nejen potřeby farnosti, ale i místo, na kterém bude stát.  „Chceme, aby nový kostel byl také obohacením pro sídliště, proto budeme klást důraz na estetickou hodnotu stavby a kvalitní zpracování okolního prostoru, který bude veřejně přístupný a měl by nabídnout příjemné posezení i zeleň,“ říká moderátor farnosti Dominik Valer.

Stavba je připravována také ve spolupráci a s podporou plzeňského biskupství: „Stavět kostel je třeba přesně tam, kde lidé prožívají své radosti a starosti, protože právě v něm mohou všechny tyto naše lidské záležitosti z horizontální úrovně získat i vertikalitu a dát tomu všemu smysl. A já se těším, že takové místo získá i Lochotín,“ říká plzeňský biskup Tomáš Holub.

V současné době probíhají přípravné projektové činnosti, zahájení vlastní stavební činnosti je plánováno po roce 2020 a ukončení stavby do konce roku 2025.

Kontakt: Dominik Daniel Valer OFM, 377 521 123, 731 600 097, dominik@ofm.cz

(Zdroj: Tisková zpráva Římskokatolické farnosti Plzeň – Severní předměstí, 3. 12. 2017)

Ilustrační obrázek

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás