V Klatovech začíná oprava jezuitského kostela

Publikováno
1. 3. 2018
Projekty IROP

28. února 2018 byla oficiálně zahájena oprava kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech.

Za přítomnosti biskupa Tomáše Holuba a místostarosty Klatov Václava Chrousta podepsali smlouvu o realizaci oprav kostela klatovský farář P. Jaroslav Hůlle a za stavební firmu Gema Art její ředitel Zdeněk Fučík.

Oprava zahrnuje novou fasádu a opravu zdiva a portálu se vzácnými barokními sochami. Bude lepší zabezpečení proti holubům, jejichž trus památce škodí. Uvnitř kostela budou opraveny okenní vitráže, restaurátoři obnoví rozsáhlou a velmi cennou freskovou nástěnnou a nástropní výmalbu asi z roku 1716 od předního barokního umělce Jana Hiebla. Renovovány budou vzácné barokní varhany, zpovědnice, sakristie včetně mobiliáře. Pro lepší komfort věřících se opraví kostelní lavice, dostanou i vyhřívání, kostel bude mít nové osvětlení a přibudou v něm toalety.

Rekonstrukce potrvá dva roky. Po tuto dobu budou všechny bohoslužby přesunuty do děkanského kostela Narození Panny Marie.

Na víc než stomilionovou rekonstrukci získalo plzeňské biskupství dotaci z EU. Obnovu také podporuje klatovská radnice, která přispěla 3,5 milionu a mimo to přislíbila opravu venkovního schodiště, které vlastní město.

Plzeňské biskupství letos díky dotaci EU v projektu IROP odstartuje ještě další dvě velké opravy chrámů. Kromě jezuitského kostela v Klatovech čeká rekonstrukce plzeňskou katedrálu sv. Bartoloměje a kostel v Plasích na Plzeňsku. Dotace EU pokryjí 95 procent nákladů.

(Zdroj: ČTK)

Foto: Jiří Strašek

Foto: Jiří Strašek

Soubory ke stažení

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás