Oprava jezuitského kostela v Klatovech je v plném proudu

Publikováno
10. 8. 2018
Projekty IROP
28. února 2018 byla oficiálně zahájena oprava kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech. Seznamte se s aktuálními podrobnostmi rekonstrukce.

Stavební práce zastřešuje firma Gema ART Group a.s., která je držitelem titulu Stavba roku 2016 a Ceny Ministerstva kultury České republiky za projekt Kuks – Granátové jablko, v letošním roce firma získala ocenění Europa Nostra, cenu Evropské unie pro kulturní dědictví 2018, za projekt záchrany rotundy sv. Václava v Praze. V Klatovech spolupracuje při opravě vnějších omítek s firmou ŠTUKO ARS s.r.o., která je známa svojí kvalitou práce.

Restaurování velkých nástěnných fesek od J. Hiebela, ale také restaurování kostelních lavic, zpovědnic a ostatního mobiliáře provádí restaurátorská a umělecká společnost Brandl s.r.o. pod vedením paní RNDr. Mileny Nečáskové. V oboru restaurování maleb působí více než 30 let. Tato společnost restaurovala např. nástěnné malby a štukovou výzdobu kleneb ve Štemberském paláci Národní galerie v Praze, či gotické a renesanční nástěnné malby ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta v Praze.

Varhany bude restaurovat Varhanářství Vorlíček, jehož majitel patří mezi pečlivé varhanáře.

V současné době probíhá oprava vnějších omítek. Barva nové fasády není zatím rozhodnuta. Sondy na omítkách odhalily, že na kostele byly v minulosti použity také odstíny zelené, červené, růžové, pískové i modré barvy.

Sochy v nikách i štuková výzdoba jsou ve velmi špatném stavu. Obdobně je tomu u sochy Immaculaty na vrcholu štítu, která pochází z roku 1673. V minulosti byla socha zpevněna železnými pásy a v zadní části k ní byla přizděna podpěra. Předpokládá se, že bude v srpnu demontována a opravena, na vrchol se však vrátí pouze její kopie. Jelikož se jedná o více než 3 metry vysokou kamennou sochu, bude její sejmutí technicky složité a z bezpečnostních důvodu bude muset být při manipulaci se sochou část klatovského náměstí uzavřena.

Z interiéru kostela jsou odvezeny do restaurátorských ateliérů kostelní lavice, zpovědnice a většina dalšího mobiliáře. V ateliérech se provádí podrobnější restaurátorské průzkumy, na základě kterých bude stanoven postup pro restaurování.

Ze stěn jsou sejmuty veškeré obrazy a uloženy ve speciálně vyrobených stojanech.

V místech, kde stály lavice, se nachází podlaha z cihelných šestiúhelníku. V místech, kde je podlaha poškozena, dochází k její demontáži.

V příštích týdnech se začne se stavbou lešení v interiéru kostela.

Technický dozor provádí pan Jiří Urbánek. Kontrolní dny probíhají jednou týdně a je na nich vždy co řešit, neboť rozsah prací je velký – zkrátka práce jako na kostele.

Autorka: Iva Fictumová, převzato z Klatovského farního zpravodaje

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás