Začíná oprava klášterního kostela v Plasích

Publikováno
27. 3. 2018
Projekty IROP
Dnes, 27. března 2018, se v Plasích uskutečnilo oficiální zahájení opravy klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích. Kromě místních duchovních správců - komunity misionářů oblátů - byl přítomen také plzeňský biskup Tomáš Holub, starosta města Plasy Zdeněk Hanzlíček, generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, zástupci Národního památkového ústavu, zástupci z Krajského úřadu Plzeňského kraje, projektoví manažeři a zhotovitelé.

V první kroku dojde k restaurování části mobiliáře. V současnosti již probíhá výběrové řízení na restaurování dalších částí kostela, půjde především o pět oltářů a kazatelnu.

Dá se říci, že kostel je v určitém smyslu středem Plas, dokáže spojovat lidi a probouzet v nich dobro“, vyjádřil význam opravy kostela místní oblát P. Ecklebauer. Otec biskup následně poděkovat všem, kteří za tímto projektem stojí, a zvláště pak za odvahu zastupitelů města, kteří se rozhodli opravu také podpořit, a to nemalou částkou 1,5 milionu korun. Pan starosta Hanzlíček doplnil, že opravu vnímá jako velký přínos nejen pro občany města Plas, ale pro širokou veřejnost. Nezapomenul také podtrhnout dobrou spolupráci se všemi, kteří na tomto území působí, včetně farnosti.

Největší náklady budou vynaloženy na kompletní opravu venkovní fasády. U severní obvodové zdi dojde ke snížení terénu a odvodu dešťové vody od stavby, což bude mít za následek snížení vlhkosti ve zdivu, ale také v celém interiéru kostela, kde je nyní rozšířena dřevomorka. V rámci oprav fasády bude staticky zajištěn významný románský portál. V interiéru kostela budou dodělány vnitřní omítky, instalováno vnitřní osvětlení a ozvučení. Za sakristií vznikne nová expozice, která přiblíží návštěvníkům stavební podobu kostela v jednotlivých historických obdobích.

Projekt by měl být hotov do prosince roku 2020. Celkové náklady na opravu kostela představují částku 70 mil. Kč. Výše dotace IROP činí 95 %. Přičemž skutečná spoluúčast zahrnující i nezbytné, ale z hlediska projektu neuznatelné výdaje, je předpokládána ve výši 7 mil. Kč.

Soubory ke stažení

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás